SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ZEYTİNYAĞINDA ARTAN MALİYETLER SATIŞI DURDURDU

Bu haber 11 Aralık 2021 - 8:15 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.
ZEYTİNYAĞINDA ARTAN MALİYETLER SATIŞI DURDURDU

ZEYTİNYAĞINDA ARTAN MALİYETLER SATIŞI DURDURDU

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği tarafından kasım ayında 33 TL olarak açıklanan zeytinyağı alım fiyatı, son 1 ay içerisinde yaklaşık yüzde 33 oranında arttı. Aralık ayı itibarıyla 44 liraya dayanan zeytinyağı alım fiyatı, bugüne kadarki en yüksek rakama ulaştı. Ancak küçük işletmeler maliyetlerini karşılamadıklarını belirterek ya toptan satışları durdurdu ya da kepenk kapatma noktasına geldi.

Toptan satış yapmayı durduklarını açıklayan Ayvalık’tan zeytin üreticisi Özgür Üzden de “Ufak bir aile işletmesiyiz ve kendimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Artan maliyetler, TL’deki değer kaybı önümüzü görmemize engel oluyor. Biz de toptan satışlarımızı durduk” dedi.

 

Artan maliyet fiyatlarına dikkat çeken Üzden, “Geçen sene 3-3,5 TL’ye aldığımız yağlık zeytin bu sene 7 lira 25 kuruş oldu. ‘Dövizle ne işiniz var’ deniyor. Gübreye gelen zamlar yüzde 400’lere dayandı. Gübre tamamen döviz odaklı. Mazottaki artış keza. Dolaylı maliyetler var.

Örneğin, kargo fiyatları için yeni yıl tarifeleri gelmeye başladı. Ürünleri koyduğumuz ambalajlar var. En basitinden teneke ve şişe bile dövize odaklı. Teneke üreticilerimiz her hafta yeni fiyat güncellemesi yolluyor. Koliciler kâğıt sıkıntısı var, diyor fiyat veremiyor. Aldığımız hiçbir şeyi yerine koyamaz durumdayız” diye konuştu.

Toptan satışlarını durduklarını açıkladıktan sonra pek çok kişi tarafından ‘stokçulukla’ yaftaladığını aktaran Üzden, duruma tepki gösterdi. Üzden sözlerini şöyle sürdürdü: “Önce ürünün doğasını anlamak gerekiyor. Bir yıl boyunca gübrelemesinden ilaçlamasına işçiliğine bakımı yapılıyor sonra üç ay hasat ediyor bir yıl satmak için depolarımıza çekiyoruz. Birçok zirai ürün gibi zeytinyağı da zaten stok yapmak zorunda olduğumuz bir ürün.

Önümüzü göremediğimiz kâr edemediğimiz bir dönemdeyiz eğer satışa devam edersem yerine koyamadığım ürünler nedeniyle işletmenin kapılarını kapamak zorunda kalacağız. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği tarafından sezon başında fiyat açıkladı daha üretim sezonu bitmeden 2 adet revize fiyat açıkladı. Ve hâlâ çiftçilerimiz bu fiyatlarla satmaya devam ediyor. Ama yerine yenisi üretememe kaygısı var.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA