SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YILLARDIR SÜREN ELEKTRİK KESİNTİ SORUNUMUZ ARTIK ÇÖZÜLSÜN!

Bu haber 24 Mayıs 2021 - 10:11 'de eklendi ve 218 views kez görüntülendi.
YILLARDIR SÜREN ELEKTRİK KESİNTİ SORUNUMUZ ARTIK ÇÖZÜLSÜN!

YILLARDIR SÜREN ELEKTRİK KESİNTİ SORUNUMUZ ARTIK ÇÖZÜLSÜN!

Mahallemizde yıllardan beri süregelen elektrik kesintileri nedeniyle mağduriyet yaşıyoruz. Ancak bugüne kadar elektrik kesintileri sorunumuz çözülmemiştir.

Geçmiş yıllarda mahallemizde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili Enerji Bakanlığına yazdık, TEDAŞ ilgili genel müdürlüklere, Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (ÇEDAŞ) Trabzon yetkilileri ile defalarca görüştük, yazışmalar yaptık. Söz de verdiler. Ancak, gelen olmadı, arayan olmadı. Talep ettiğimiz kesintilerinin nedenlerini ortada kaldırılmasına yönelik sorunlarımıza bugüne kadar çözüm getirilmemiştir.

47 yıldır mahallemizin çoğu şebeke iletişim hatları ve trafoları, artan nüfusa rağmen hizmet veriyor. Gereken yatırım, bakım yapılmıyor. Anlaşılan o ki, bu şebeke hatları abonelerin yükünü artık kaldırmıyor.  Sık sık elektrik kesintileri nedeniyle mağduriyetimiz halen devam ediyor.

Son dönemlerde, özellikle kış aylarında mahallemizin bütününde gündüz, akşam saatleri, bazen devamı saatlerinde sürekli elektrik kesintileri sorunu yaşıyoruz. Kesintiler 5-10 kez saniyelerce git-gel şekelinde kesilen elektrikler cihazlarımızın arızalanmasına neden oluyor. Kesilen elektrikler saatlere varan sürelerce gelmiyor.

Örneğin, 2021 yılında Ocak ve Şubat ayında olmak üzere, 06.01.2021 03:58, 11.01.2021 08:22, 11.01.2021 14:39, 13.01.2021 05:12, 25.01.2021 09:12, 26.01.2021 14:43, 12.02.2021 12:07, 12.02.2021 18:39,  20.02.2021 22:00, saatlerinde planlama dışı olarak elektriklerimiz kesildi. Bu kesintilerin çoğu anlık değil, 1,5-2-3 saate varan kesintiler şeklinde oldu.

Bugün ise, (12.03.2021) gece sabaha karşı hafif kar yağışı oldu. Çevre yerleşim yerlerinden yaptığımız araştırmada hava sakin olmasına rağmen sabah saatlerinden beri kısa sürelerle çoğu anlık çoklu elektrik kesintileri oldu. Sabah saat 09.00’larda başlayan kesintiler saat 20:00lere kadar 12 kez kesildi. Bir günde bu kadar kesintinin yaşanması da normal değildir.

Elektrik kesintileri nedeniyle birçok ailenin ev cihazları arızalandı. Bu mağduriyet böyle sürüp gidiyor. Bunu bilen, farkında olan bir dağıtım departmanı yetkilisi olmaz mı? Farkında olmuyorlarsa görevlerini yapmıyorlar demektir. Farkındaysalar elektrik şebeke hatlarına yatırım yapmayıp mağduriyete sebep olunmaktadır.

Elektrikler kesildiğinde mahallemiz sınırı olan ilçemiz Akçaabat Merkezinde elektrikler kesilmiyor. Mahallemizin sahil şeridi boyunca da elektrikler yine kesilmiyor. Ama sahil dışında mahallemiz bütününde,  edindiğimiz bilgiye göre mahallemize komşu Salacık ve Akçakale Mahallelerinde de aynı anda elektrikler kesiliyor. Demek oluyor ki elektrik kesilmesine neden olan arıza bu bölgeye verilen ana şebeke hattından kaynaklanıyor. Ve bu zulüm böyle sürüp gidiyor.

Günümüzde elektrikler yaşamın can damarı. Elektrikler kesilince ısınamıyoruz, haberleşemiyoruz, ev cihazlarımız çalışmıyor. İletişimimiz kesiliyor, evde yaşam duruyor. Esnaflarımız var, diyalizli, engelli yaşlılarımız var. Dolayısı ile evlerimizde sadece oyalanacağımız, az da olsa can sıkıntımızı giderecek sadece bir tek cihaz olan televizyonlarımız var.

Özellikle Pantemi döneminde evlere hapsolunduğumuzda, hafta sonlarında tam da akşam saatlerinde elektrikler kesiliveriyor. Bu saatlerde bakımını yapacağımız yaşlılarımız var, yemek saatlerimiz var. Televizyonlarda seyretmek istediğimiz ve stresimizi azaltacağımız tek eğlencemiz olan programlar ve canlı spor yayınları var.

Ülkemiz genelinde son dönemlerde uygulanan hafta sonları sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerimizden kalıyoruz. Bir de elektrikler kesilince gece kör karanlıkta, kalınca isyanları oynuyoruz.

2018’e göre bugün elektrik faturalarımıza %150’den fazla zam yapıldığını görüyoruz. Bu faturalar artık bizlere yük olmasına rağmen faturalarımız karşılığı dahi hizmet alamıyoruz.

Uzun senelerdir süre gelen kesintilerin mazereti artık yoktur. Çözüm elektrik şebeke hatlarına acil bakım ve yatırımdır. Bu sizin zorunlu birinci görevinizdir.

Mahalle halkımız kesintiler nedeniyle mağdurdur.

Acil çözüm bekliyoruz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA