SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

VERGİYE DE OKKALI ZAM!: İktidarın eli yine emekçi yurttaşın cebine daldı

Bu haber 27 Nisan 2024 - 11:39 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.
VERGİYE DE OKKALI ZAM!: İktidarın eli yine emekçi yurttaşın cebine daldı

VERGİYE DE OKKALI ZAM!: İktidarın eli yine emekçi yurttaşın cebine daldı

.

Yapılan tüm zamlara yurttaş tepki gösterir, gösterir sonra unutur, unutur, alışır, alışır, tevazuya dönüşerek kabullenir, kanıksanır düşüncesi iktidarın silahı olmuş.

Ne yazık ki, biz halkın da bu düşüncede davranmanın, kabahatinin en büyük payının olduğu da iktidara verilen koz olmaktadır.

Kapitalist ekonomi uygulamalarıyla sermayeye (holding zenginlerine), koltuk sağlamlaştırma faaliyetlerine bol keseden harcamalarına bütçe yetmeyince iktidarın aklına yurttaşın cebinden başkası gelmiyor.

İktidar bu kez vergiye de zam yaptı. KDV yüzdelik dilimlerinin değiştirilmesine ilişkin tebliğ resmi gazete’de yayınladı.

DOLAYLI VERGİLERE DE ZAM!

İğneden ipliğe yaptığımız her alışverişe bize verile alışveriş fişlerinde de gördüğümüz gibi vergi ödüyoruz.

Yapılan zamlar kafi gelmemiş olacak ki, iktidar, tüketimden alınan dolaylı vergilerden Katma Değer Vergisi’nin yüzde 8 olanlarının yüzde 10’a,  yüzde 18 olanlarının “yüzde 20’ye çıkarılması şeklinde değiştirilmesine karar verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğe göre; Bakanlığın 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde yer alan “yüzde 8” ibarelerinin “yüzde 10”, “yüzde 18” ibarelerinin “yüzde 20” şeklinde değiştirilmesine karar verildi. 

KAHVE, BAKLAVAYA, ISLAK KEK VE LİMONATAYLA ANLATILDI

Genel oranı yüzde 20 olan KDV’de lokanta ve kafelerde satılan gıda maddeleri için indirimli oranın yüzde 1 değil; yüzde 10 olarak uygulanacak ıslak kek, çekilmiş kahve, tost, baklava, limonata gibi örneklerle anlatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın söz konusu tebliği şöyle:

“MADDE 1- 26/4/2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (III/B-2.4.) bölümünde yer alan “(%8)” ibareleri “(%10)”, “(%18)” ibareleri “(%20)” şeklinde değiştirilmiş, aynı Tebliğin (III/B-2.4.1.) bölümünün birinci paragrafında yer alan “1/1/2008 tarihinden itibaren” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı bölümün dördüncü paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraflar eklenmiştir.

“Bu işletmeler prensip olarak hizmet işletmesi mahiyetinde olduklarından buralarda imal edilen veya dışarıdan temin edilen gıda maddelerinin buralarda veya dışarıda tüketilmek üzere müşterilere satışında %10 (alkollü içeceklerde %20) oranında KDV hesaplanır.

Örnek 1: (K) Kahvecisi, kendi hazırladığı kahvelerin yanında (T) işletmesinden temin ettiği keklerin de satışını yapmaktadır. Self-servis olarak hizmet veren işletmeye gelen müşteri sipariş ettiği kahvenin yanında ıslak kek satın almış ve işletmeye ait alanda oturmak yerine siparişlerinin paketlenmesini istemiştir.

Ayrıca 100 gr Türk kahvesi çektirmiştir. Kafeterya ruhsatına sahip olan (K)’nın yaptığı bu satışların tamamında %10 oranında KDV hesaplanacaktır.

Örnek 2: (G) Lokantasında yemek yiyen müşteri (D), lokantadan ayrılırken 1 kg baklava satın almıştır. Lokanta, müşteriye vermiş olduğu yemek hizmeti ile baklava satışında %10 oranında KDV hesaplayacaktır.

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da aynı mahiyettedir.

Örnek 3: (A) Pastanesi, telefonla verilen sipariş üzerine imalathanesinde 8 kişilik doğum günü pastası hazırlamıştır. Müşteri pastanın ev adresine gönderilmesi yerine iş çıkışı pastaneye gelerek pastayı alacağını bildirmiştir. İş çıkışında sipariş pastanın yanında 1 kg kuru pasta ve 2 şişe limonata satın almıştır. Pastane işletme ruhsatına sahip (A)’nın sipariş suretiyle hazırladığı pasta ve yanındaki gıda satışlarında %10 oranında KDV hesaplanacaktır.

Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları gıda maddeleri satışları da 2007/13033 sayılı BKK eki (II) sayılı listenin 24 üncü sırası kapsamındadır.

Örnek 4: Sahilde faaliyet gösteren (B) Büfe İşletmesi, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde büfesinin önüne yerleştirdiği masa ve taburelerde oturan müşterileri ile sahilde bulunan şezlonglarda denize girenlere tost, çay ve meşrubat satışı yapmaktadır. (B) Büfe İşletmesi, fiilen yiyecek ve içecek hizmetleri sunduğundan büfede hazırladığı tost ve çayın yanında dışarıdan hazır temin ettiği gıda maddelerinin satışında %10 oranında KDV hesaplayacaktır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA