SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

UCUZ OLDUĞU İÇİN TERCİH EDİLMEK ZORUNDA KALINIYOR | Sağlıksız gıdalar ölüm saçıyor

Bu haber 07 Ağustos 2022 - 15:20 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
UCUZ OLDUĞU İÇİN TERCİH EDİLMEK ZORUNDA KALINIYOR | Sağlıksız gıdalar ölüm saçıyor

UCUZ OLDUĞU İÇİN TERCİH EDİLMEK ZORUNDA KALINIYOR | Sağlıksız gıdalar ölüm saçıyor

.

Yaz aylarında halk sağlığını tehdit eden gıda ürünlerini ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini Diyetisyen Zeki Şenol ve TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı

Yaz ayalarında sıcaklığın artmasıyla birçok ürün daha çabuk bozulup bakteri üretmeye başlıyor. Bu olumsuz koşullar gıdanın raf ömrünü kısaltırken, ekonomik kriz ve artan fiyatlar da halkın sağlıklı gıdaya ulaşmasını engelliyor. Ucuz olduğu için tercih edilen birçok gıda ürünü ise zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabiliyor.

Yaz aylarında halk sağlığını tehdit eden gıda ürünlerini ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini Diyetisyen Zeki Şenol ve TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak ile konuştuk.

“YAZ AYLARINDA BESİN ZEHİRLENMESİ ARTIYOR”

Artan sıcaklıkların etkisiyle yaz aylarında görülen besin zehirlenmesi vakalarının ciddi oranda arttığını söyleyen Diyetisyen Zeki Şenol, “Besin zehirlenmelerine sebep olan ve en çok görülen bakteri çeşidi stafilokoktur.

Bu bakteri et, süt, süt ürünlerinde ve iyi yıkanmamış malzemelerden yapılan salatalarda ortaya çıkıyor. Bakterili besin alındıktan iki veya üç saat sonra zehirlenme belirtileri başlıyor ve vücutta kusma reaksiyonu oluşabiliyor” dedi.

“BAKTERİLER ÖLÜMCÜL ZEHİRLENMELERE NEDEN OLABİLİR”

Bir diğer bakterinin ise shigella olduğu bilgisini veren Şenol, “Bu bakteri zehirlenmesi bir veya iki günde belli olur. Bulantı, kusma, ateş, kramplar, karın ağrıları ve dışkıda kan şeklindeki belirtiler ile görülür.

En ciddi ve ölümcül besin zehirlenmesine neden olan bakterilerden biri de clostridium botulinum. Bu bakteri konservelerde, bozuk şişmiş kapaklarda, ette, sebze ve meyvede bulunabiliyor.

Bu bakteri felç yapabilir, solunumu engelleyebilir” diyerek alınan ve tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

 “HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR”

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak ise, alım gücünün düşmesinden dolayı vatandaşın merdiven altı kayıt dışı ürünleri tüketmek zorunda kaldığını ve bu durumun halk sağlığını tehlikeye attığını söyledi.

Sokakta, kontrolsüz ortamlarda dökme veya ambalajsız şekilde satılan ürünlerin insan sağlığını tehdit ettiğini belirten Toprak, Tarım ve Orman Bakanlığının yetersiz denetimlerinin bu tehdidi daha da artırdığını ifade etti.

Gıda ürünü alırken dikkatli olunmasını söyleyen Toprak, kaynağı bilinmeyen, denetimsiz, kayıt dışı satılan sokak sütlerinin satın alınmaması gerektiğini vurguladı.

ÇİĞ ÜRÜNLER NASIL SAKLANMALI

Toprak, “Yumurtalar yıkanmadan dolaba konmalı ve kullanmadan hemen önce yıkanmalı. Kırık, çatlak ve kirli yumurtalar satın alınmamalı. Yumurta konan bölüme yarım limon konmamalı.

Et ve tavuk kesinlikle yıkanmamalıdır. Çiğ üründe bulunan mikroorganizmalar su ile birçok yere dağılır. Yıkanmadan iyi bir şekilde pişirilmeli, çiğ et ve tavuk kesme ve doğramada kullanılan mutfak aletleri yıkanmadan pişmiş et ürünleriyle ya da çiğ tüketilecek sebze ve meyve ile temas ettirilmemelidir” diye konuştu.

Donuk gıdalarda yaşanabilecek sıkıntıları aktaran Toprak, “Marketten donuk gıda alınacağında bu ürünler alışverişin sonunda alınmalı ve bekletilmeden eve getirilip dondurucuya konmalıdır.

Donuk gıdalar marketten eve taşınması sırasında mümkünse sıcaklık koruyucu kaplarda taşınmalıdır. Donuk gıdaları satın alırken çözünmemiş olmasına çok dikkat edilmelidir. Çözünmüş veya çözünüp yeniden dondurulduğundan şüphelenilen gıda asla alınmamalıdır” dedi.

DONDURMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İbrahim Uğur Toprak, dökme olarak satılan dondurmalarda külaha dondurma aktarılmasında kullanılan kaşıkların sürekli temizlenmesi, kaşıkların bekletildiği suyun sıklıkla değiştirilmesi, tezgahlardaki dondurmaların ve kullanılan külahların toz ve benzeri kirlenmeyi önleyecek şekilde kapalı kaplarda muhafaza edilmesi ve dondurma satışı yapan kişilerin hijyenik şartlara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Küçük buz parçacıkları ve kristalleşme oluşan dondurmanın gıda zehirlenmesine yol açabileceği için kesinlikle yenilmemesi gerektiğini ifade eden Toprak, “Kristalimsi, kumsu tat gelmesi dondurmanın eriyip, yeniden donduğunun en büyük kanıtıdır.

Zararlı mikroorganizmalar nedeniyle ishal, ateş, kusma, halsizlik belirtileri görülebilir” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA