SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TÜM DÜNYA ALARMDA! Moderna, Omicron Aşısı İçin Tarih Verdi

Bu haber 11 Ocak 2022 - 19:02 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.
TÜM DÜNYA ALARMDA! Moderna, Omicron Aşısı İçin Tarih Verdi

TÜM DÜNYA ALARMDA! Moderna, Omicron Aşısı İçin Tarih Verdi

.

ABD’li ilaç şirketi Moderna, 2022’nin başlarına kadar coronavirüsün endişe veren Omicron varyantıyla mücadele etmek için güncellenmiş bir aşıyı piyasaya sürebileceğini duyurdu. Moderna’nın hali hazırda Kovid-19’a karşı geliştirdiği, Pfizer/BioNTech’inkine benzer bir mRNA aşısı bulunuyor.

Moderna’nın baş sağlık sorumlusu Paul Burton,  BBC’nin ‘Andrew Marr Show’ adlı programında Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Burton, ‘Mevcut aşının önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni varyanta karşı koruma yeteneğini öğreneceğiz. Eğer, yepyeni bir aşı yapmamız gerekirse, 2022’nin başlarında geniş miktarda kullanım için hazır olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“ABD’ye çoktan ulaşmış olabilir”

Bununla birlikte, bilim insanları ve politikacılar, ilk kez Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantının dünyaya kolayca yayılabileceği konusunda uyardı. ABD’de Başkan Joe Biden’ın danışmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, Omicron’un muhtemelen ABD’ye çoktan varmış olabileceği konusunda uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron’u en tehditkar coronavirüs varyantlarına tanımlamak için kullanılan ‘endişe verici varyant’ olarak etiketledi. Dünyada tüm yaz boyunca yükselen Delta bu tanımlamaya en son giren varyantı. Ancak, uzmanlar Omicron’un Delta’dan onlarca kat daha fazla mutasyona sahip olduğunu vurguladı.

Öte yandan, henüz mevcut Covid-19 aşılarının varyanta karşı koruma sağlayıp sağlamadığı belli değil. Omicron,  Covid-19’un aşısının ardından vücutta gelişen antikorlardan kaçmasını kolaylaştırabilecek 30’dan fazla mutasyona sahip. Bu mutasyonların, varyantın aşılanmış insanlar arasında bile kolayca yayılmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA