SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

“TRABZONLU CORONAYLA HORONA DURUYOR!” Sokaklar yine tıklım tıklım…

Bu haber 15 Mart 2021 - 21:19 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.
“TRABZONLU CORONAYLA HORONA DURUYOR!” Sokaklar yine tıklım tıklım…

“TRABZONLU CORONAYLA HORONA DURUYOR!” Sokaklar yine tıklım tıklım…

‘Çok yüksek riskli iller’  arasında bulunan Trabzon’da caddelerde, parklarda tıp dibe insan yoğunluğu sürüyor

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre ‘Çok yüksek riskli iller’ arasındaki bulunan Trabzon’da cadde ve sokakları insan yoğunluğu dikkat çekiyor. “Trabzonlu corona ile horana duruyor! Sokaklar yine tıklım tıklım…

Trabzon’da 100.000 kişide vaka sayısı 222,32‘ye gerilemesine rağmen kent ‘Çok yüksek riskli’ iller arasında yer alıyor. Vaka sayılarının yüksek olmasına rağmen kentin cadde ve sokaklarında insan yoğunluğu dikkat çekiyor. Trabzonlu vatandaşlara, tedbirlere uyulması çağrısında bulunuluyor.

TRABZONDA GÜNLÜK CORONAVİRÜS VAKA SAYISI YAKLAŞIK 200-250 CİVARINDA

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü Kampusu Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, “Günlük yaklaşık 200-250 civarında vaka sayısının olduğu ancak hastaneye yatış oranlarının çok daha düşük olduğu bir dönem yaşıyoruz” dedi.

Trabzon’un, Covid-19 risk haritasında “çok yüksek risk” kategorisinde yer almasının bazı nedenleri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Türedi, “Trabzon gerek lokalizasyon ve etki faktörü açısından Türkiye’nin birçok iliyle bağlantılı olduğu için ilk vakanın görüldüğü şehirlerden bir tanesi. İlk ve ikinci atak döneminde özellikle kişisel koruyucu ekipmanlar, maske, mesafe ve hijyene halkımızın riayet etmesi nedeniyle ikinci atağı aşırı kötü bir manzara ile atlatmadık. Dolayısıyla Trabzon içerisinde yayılım oranı, hastalığı geçiren kişi sayısı aslında diğer illerle kıyaslandığında o kadar yüksek değil.” değerlendirmesinde bulundu.

GÜNLÜK VAKA SAYISI YAKLAŞIK 200-250 CİVARINDA

Prof. Dr. Türedi, “Sayılarda belirgin bir azalma var. Özellikle aşının etkisiyle beraber Trabzon’da bunun olumlu etkilerini görebilmekteyiz. Genel olarak şu anda sağlık sisteminin üstesinden gelebileceği bir yükle karşı karşıyayız. Bu açıdan bence normal sağlık hizmetini sürdürebildiğimiz müddetçe çok endişe edilecek bir seviye değil. Günlük yaklaşık 200-250 civarında vaka sayısının olduğu, ancak hastaneye yatış oranlarının çok daha düşük olduğu bir dönem yaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

AKÇAABAT’TA MUTANTLI CORONAVİRÜS NEDENİYLE 19 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI!

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 10 daire veya apartmanda mutantlı coronavirüs tespit edildi. Bu daireler karantina altına alınırken, 9 daire veya apartmanın mutantlı coronavirüs bulunan kişilerle temaslı olduğu gerekçesiyle karantinaya alındığı kaydedildi. Mutantlı Coronavirüs yakalanan veya temaslı olan kişilerin bulunduğu toplamda 19 dairenin karantinaya alındığı ifade edildi.

61saat’ın haberine göre, Mutantlı virüsün bulunduğu iller arasında yer alan ve bu nedenle vaka sayısında düşüş yaşanmayan Trabzon’da vatandaşların tedbirsiz hareketleri de virüsün yayılımına daha çok arttırıyor. Alınan bilgiye göre Trabzon’un Akçaabat İlçesinde Pazar gününden itibaren yapılan tespitlerde 10 dairede bulunan kişilerde Mutantlı Coronavirüs tespit edildiği belirtildi.

Akçaabat ilçesinde bulunan bu dairelerin, Alsancak, Dürbinar, Çolaklı, Sögütlü, Derecik, Cevizli, Mersin, Yaylacık ve Yıldızlı Mahallelerinde olduğu kaydedilirken İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararlarıyla 10 daire veya apartman karantina altına alındı.

Mutantlı virüs tespit edilen vakalarla temaslı olduğu belirlenen yine 9 daire ve apartmanın da karantinaya alındığı kaydedildi.  Bu dairelerin Dürbinar, Çolaklı, Söğütlü, Derecik, Meydankaya, Yıldızlı, Yaylacık, Mersin ve Dörtyol mahallelerinin yer aldığı kaydedildi.

Covid-19 Mutant Temaslı vakaların toplamda 10 gün süreyle karantina altında tutulacağı bu tarihe kadar da takiplerinin yapılacağı ifade edildi.

TRABZON’DA LİSEDE EĞİTİME ARA VERİLDİ, PANSİYON KARANTİNAYA ALINDI!

Yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte okullarda coronavirüs vakaları görülmeye başladı.

Bostancı Mahallesinde bulunan bir kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonunda kalan öğrencilerde Coronavirüs vakalarının görülmesi sonrası okulda yüz yüze eğitim ve sınavlara ara verildi. Okulda izolasyonun sağlanması için yapılan bu tedbirler sonrasında okulun pansiyonunun karantinaya alındığı bildirildi.

Trabzon Ortahisar İlçesi 1 Nolu Bostancı Mahallesinde bulunan Trabzon Proje Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde ve pansiyonunda kalan öğrencilerde COVİD-19 vakaları görülmeye başlandı. Okulda ve pansiyonda vakaların görülmesi sonrasında Ortahisar İlçe Kaymakamı Tolga Toğan başkanlığında toplanan Ortahisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, okulda yüz yüze eğitim ve sınavlara ikinci bir emre kadar ara verilmesine ve okulun pansiyonunun karantina altına alınmasına karar verdi.

Ortahisar Kaymakamlığından yapılan açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun kararı, “İlçemiz 1 Nolu Bostancı Mahallesinde bulunan Trabzon Proje Kız Anadolu İmam Hatip Lisemizde ve pansiyonunda kalan öğrencilerde görülen COVİD-19 vakalarının izolasyon tedbirlerinin sağlanması için ilgili okulda yüz yüze eğitim ve sınavlara ikinci bir emre kadar ara verilmesine, derslerin uzaktan eğitim şeklinde devamına,

Okul pansiyonunun 16.03. , Pansiyonda kalan öğrencilerimizden ateş, nefes darlığı, öksürük vb. COVİD 19 semptom ve bulguları olanların ilgili okul idaresince ve mahalle muhtarlığınca 112’ye veya İlçe Sağlık Müdürlüğüne bildirilmesine, Pansiyonda kalan öğrencilerin temel ihtiyaçlarının okul idaresince karşılanmasına” ifadeleriyle duyuruldu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA