10:21 pm - EMEKLİLER ARTIK YAPAMAYACAK: 81 şehir için yeni yasak geldi
10:18 pm - 32.’Sİ DÜZENLENEN AKÇAABAT’TA MÜZİK VE HALK OYUNLARI FESTİVALİ’NDEN MUHTEŞEM FİNAL!
10:11 am - SGK AÇIKLADI! Emeklilerin zam farklarının ödenecek tarihi belli oldu
1:08 pm - CHP TRABZON İL BAŞKANI MUSTAFA BAK’TAN HALK EKMEK ÇIKIŞI! “Ciddi talep var”
8:23 pm - YOKSULLUK ÖNLENEMEZ BOYUTTA: 3,4 milyon hanede derin yoksulluk
12:10 pm - TÜİK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU: ‘Halkın cebinden parasını biner biner çalıyor’
TRABZON’DA İLK CORONAVİRÜS AŞISI YAPILDI
Coronavirüs salgınının aşı çalışmaları tüm dünyada devam ediyor. Türkiye’de de aşıların denenmeye başlanmasının ardından Trabzon’da da ilk aşı denendi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gönüllüler üzerinde aşı denemesi yapılırken ilk test yapılan ise hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş oldu.
YAN ETKİLERİ AZ TESPİT EDİLİYOR
Karadeniz Teknik Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş, “Bu aşı faz 3 çalışması olarak yurt dışından geldi. Aşılarda ilk olarak bir laboratuar çalışması faz 1 olarak yapılıyor, 2. faz da hayvan deneyi oluyor. 3. fazda ise gönüllüler üzerinde aşı çalışması yapılıyor. Bizden önce de farklı ülkelerde yapıldı, yan etkilerinin az olduğu tespit ediliyor” dedi.
ŞU ANA KADAR 50 HASTA GÖNÜLLÜ OLDU
Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında Doğu Karadeniz’de en büyük hastane olarak 550 doz aşı geldiğini ifade eden Tekinbaş, “Şu ana kadar bir günde 50 hasta gönüllü oldu. Bu bölgeden çok daha fazla gönüllü olacağına inanıyorum” diye konuştu.
SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Aşı yapılan hastaların 15 gün takip edileceğini belirten Tekinbaş, sonra bir doz daha yapılacak. Belli bir süre sonra kandaki antikor seviyesine bakılacak. Seviyeye yükseliyorsa aşı işe yarıyor demektir. Antikor seviyesinin yüksekliği tespit edilen çalışmalar var” ifadelerini kullandı.