SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

Trabzon’da ilk coronavirüs aşısı yapıldı

Bu haber 07 Ekim 2020 - 15:34 'de eklendi ve 274 views kez görüntülendi.
Trabzon’da ilk coronavirüs aşısı yapıldı

TRABZON’DA İLK CORONAVİRÜS AŞISI YAPILDI

Coronavirüs salgınının aşı çalışmaları tüm dünyada devam ediyor. Türkiye’de de aşıların denenmeye başlanmasının ardından Trabzon’da da ilk aşı denendi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gönüllüler üzerinde aşı denemesi yapılırken ilk test yapılan ise hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş oldu.

YAN ETKİLERİ AZ TESPİT EDİLİYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş, “Bu aşı faz 3 çalışması olarak yurt dışından geldi. Aşılarda ilk olarak bir laboratuar çalışması faz 1 olarak yapılıyor, 2. faz da hayvan deneyi oluyor. 3. fazda ise gönüllüler üzerinde aşı çalışması yapılıyor. Bizden önce de farklı ülkelerde yapıldı, yan etkilerinin az olduğu tespit ediliyor” dedi.

ŞU ANA KADAR 50 HASTA GÖNÜLLÜ OLDU

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında Doğu Karadeniz’de en büyük hastane olarak 550 doz aşı geldiğini ifade eden Tekinbaş, “Şu ana kadar bir günde 50 hasta gönüllü oldu. Bu bölgeden çok daha fazla gönüllü olacağına inanıyorum” diye konuştu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Aşı yapılan hastaların 15 gün takip edileceğini belirten Tekinbaş, sonra bir doz daha yapılacak. Belli bir süre sonra kandaki antikor seviyesine bakılacak. Seviyeye yükseliyorsa aşı işe yarıyor demektir. Antikor seviyesinin yüksekliği tespit edilen çalışmalar var” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA