SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’DA CORONAVİRÜS VAKALARINDA SON DURUM!

Bu haber 12 Ocak 2021 - 21:59 'de eklendi ve 196 views kez görüntülendi.
TRABZON’DA CORONAVİRÜS VAKALARINDA SON DURUM!

TRABZON’DA CORONAVİRÜS VAKALARINDA SON DURUM!

Trabzon İl Sağlık Müdürü Usta, kentteki son durumu açıkladı ve 200 aşı odası kurulduğunu söyledi.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, kentte coronavirüs aşılarının hızlıca uygulanabilmesi için aşı odaları kurulduğunu açıkladı, aşıların ise randevulu sistemle yapılacağını belirtti.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Biz eskiden ne idik’ isimli kitap hazırlandı. Kentin sağlıktaki tarihçesinin anlatıldığı kitabın lansmanında açıklamalarda bulunan Sağlık İl Müdürü Hakan Usta, “Biz eskiden ne idik’ isimli kitabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçmişte hizmet veren tüm Sağlık Bakanları, görev şehidi olan sağlık çalışanlarıyla tüm sağlık emekçilerine armağan ettiklerini söyleyen Usta, “Amacımız yakın geçmişten başlayarak günümüze kadar sağlıktaki gelişmeleri, özellikle Trabzon ilindeki sağlıktaki gelişmeleri vurgulamaya gayret ettik. Amacımız doğrultusunda geçmiş verileri toplayarak kitabın içerisine serpiştirdik ve günümüzdeki var olan gücümüzü kitabın içerisine koyarak kıyaslama yapılmasını sağladık. Gelecekte de bu kitabın bu günün anısı olarak da bir nokta başlangıcı ortaya çıkaracağını da düşünmekteyiz. Tabakhane yokuşundaki boş duran binamızı Sağlık Müzesi’ne dönüştürmeye gayret ediyoruz. Bu binanın geçmiş tarihi, Atatürk’ün geçmişte buraya yaptığı ziyaret, Türk Ocağı, Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlık Merkezi ve doğum hastanesi olması sebebiyle bu bina bizim için çok önemli. Tarihini yaşattırmaya çalışıyoruz. Tarihini öğrendikçe de o binaya karşı sevgimiz daha da arttı” dedi.

‘VAKALAR DÜŞÜŞTE

Trabzon’da coronavirüs vakalarında düşüş yaşandığını anlatan Usta, “Şu anki rakamlar baş edebileceğimiz şekilde rahat. Bu bizi sevindiren tarafı. Ancak tekrar olur mu endişesi içinde tedbiri elden bırakmamaya gayret ediyoruz. Tek başına sağlıkçıların aldığı tedbirler yetmiyor. Halkın da rehavete düşmemesi gerek” dedi.

Trabzon kurallara uydu, vaka sayıları azaldı

‘200’E YAKIN AŞI ODASI HAZIRLADIK’

Coronavirüs aşılarının perşembe gününden sonra uygulanmaya başlanabileceğini kaydeden Usta, “Aşılar geldiğinde hızlıca dağıtılmasıyla ilgili bakanlık talimatları doğrultusunda çalışma yapıyoruz. Şu anda 200’e yakın aşı odası hazırladık, tüm denetimlerini yaptık. Olması gereken aşı odası sayısını tamamladık. 267 aile hekimimiz var, onlar da aşı yapacak. 450’in üzerinde aşı odası kurarak aşı hizmetini verecek duruma geldik. Şehrimiz için yeterli bir sayı. Aşıların talimatının verilip tanımlamasının yapılması gerekiyor. İlk aşıyı belki de ben yaptırmış olacağım. Süreç başladığında sabah 08.30’dan akşam 24.00’e kadar aşı yapılması gündemde. Randevulu sistemle aşılar vurulacak. Herkesin MHRS sistemini telefonuna yüklemesini istirham ediyorum. Telefonda yoksa 182’i arayarak vatandaşlarımız aşı için randevu alabilir. Sayılar hesap edildi, bir sıkışıklık yaşayacağımızı sanmıyorum” diye konuştu.-Karadeniz-

800’Ü AŞKIN VATANDAŞI KAYBETTİK

Trabzon’da coronavirüs salgınının ortaya çıktığı Mart ayından bugüne kadar 800’ü aşkın vatandaş hayatını kaybetti. Bu süre zarfında ise 50.000’nin üzerinde vatandaşın ise testinin pozitif olduğu ve coronavirüse yakalandığı öğrenildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA