SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON VALİLİĞİ’NDEN CORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE FLAŞ AÇIKLAMA!

Bu haber 25 Eylül 2020 - 10:13 'de eklendi ve 212 views kez görüntülendi.
TRABZON VALİLİĞİ’NDEN CORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE FLAŞ AÇIKLAMA!

TRABZON VALİLİĞİ’NDEN CORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE FLAŞ AÇIKLAMA!

Bunu yapanlara 2 yıla kadar hapis cezası

Trabzon Valiliği coronavirüs tedbirleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de sürdürülen koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar Trabzon’da da uygulanmaya devam ediyor.

Alınan Trabzon Valiliği il Hıfzısıhha Kurulu karalarına göre koronavirüs konusunda yalan beyanda bulunanları 2 yıla kadar hapis cezası beklliyor.

İşte Alınan kararlar:

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında 24.09.2020 Perşembe günü saat 16.00’da yukarıdaki gündem maddesini görüşmek üzere olağanüstü toplanmıştır.

31.07.2020 tarih (2020/89) Sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile evde izolasyona alınan coronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulmuş, 15.08.2020 tarih (2020/96) Sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan il salgın denetim merkezleri bünyesinde mahalle denetim ekipleri teşkil edilmiş, 11.09.2020 tarih (2020/100) Sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile de izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin valiliğimizce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına karar verilmişti.

Gelinen aşamada coronavirüs tanısı konulan hastalarımızın; temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi verdikleri; (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir.

Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından biri olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere Türk Ceza Kanununun 206. maddesi ile “bir resmî belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı” hükme bağlanmıştır.

Salgınla mücadelede temel kanun olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. maddesinde ise il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu kapsamda 24.09.2020 tarih 9780865-153-15684 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesine istinaden İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca alınan karar doğrultusunda;

Coronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak; bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206. maddesi gereğince işlem tesis edilmesine karar verilmiştir.

Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 206. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların ilgili kurumlara iletilmek üzere kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA