SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIMA GİZLİ ZAM YAPTI

Bu haber 13 Nisan 2021 - 11:12 'de eklendi ve 165 views kez görüntülendi.
TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIMA GİZLİ ZAM YAPTI

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIMA GİZLİ ZAM YAPTI

Trabzon Büyükşehir Belediye Otobüslerine yüzde 20 oranında zam yapıldı.

Geçtiğimiz ay içerisinde şehir içi dolmuş fiyatlarına zam gelerek 3 TL olmasının ardından vatandaşların önemli bir çoğunluğu belediye otobüslerine yönelmişti.

Ancak vatandaşların zamsız yolculuk hayali suya düştü. 1.40 TL olan otobüs ücretleri yüzde 20 oranında zamlanarak 1.70 TL oldu. Öğrenci ücreti ise 1.10 TL’den 1.20 TL’ye çıkarıldı

Zamlı rakamlar hakkında şimdiye kadar hiçbir resmi bilgi verilmemesi ise herkesi şaşırttı.

“Devlet sırrı” gibi hakkında açıklama yapılmaktan kaçınılan ancak otobüse bindiğinizde karşınıza çıkan 30 kuruşluk zam gizliden gizliye yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili ulaşılan isimler zam kararının UKOME kararında dolmuş zammı ile birlikte alındığını dile getirse de bugüne kadar hiçbir karar yayınlanmadı, hiçbir yetkili açıklama yapmadı. Ulaşılan birçok kişi ise “Geçen ay başladı, zam geleli 3 gün oldu, zam yok” gibi farklı yanıtlar verdi.

İşin daha garibi Haber61 olayı öğrenmeye çalışınca, bazı işgüzarlar gelecek tepkileri azaltmak adına olsa gerek çareyi bazı kaynaklar vesilesiyle “Yarın yürürlüğe girecek” şeklinde bilgi vererek gizli zam konusunu kapatmaya çalışmakta buldu.

Ancak bu hamlenin bir işe yaradığı da söylenemez. Çünkü zam zaten çoktan vatandaşın radarına takılmıştı. Onların ihbarları gizli zammı ortaya çıkarmıştı. Haber patlamadan önce işi düzeltelim düşüncesi bu nedenle tutmadı.

Belediyenin resmi sitesini güncellemediği, 1 ay önce uygulanmaya başlanan dolmuş zammının ve geçtiğimiz günlerde gizlice yürürlüğe giren otobüs zammının yer aldığı UKOME kararlarının yer almadığı görülüyor. Şu saate kadar hala 19 Ocak’ta alınan kararlar listede yer alıyor.

“Yarın yürürlüğe girecek” dedirtilen ancak uygulamaya alınmış olan zam kararının yer aldığı UKOME kararının vatandaşa ne zaman açıkça şeffaf şekilde duyurulacağı merak ediliyor.

Öte yandan bu tarz durumlara neden düşülür anlamak güç.

Belki de göze gelmeyecek 30 kuruşluk zam şeffaf anlatılamadığı için 1 oy kaybı anlamına gelecek.

Diyelim ki biz yanıldık, vatandaş yanıldı, zam uygulanmaya başlanmadı, bugünden itibaren uygulamaya geçecek…

Böyle olsa dahi “yeni tarifemiz şudur” diye alınan kararı açıklamak çok mu güç?

Şeffaf olmak neden bu kadar zor? Haber61

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA