SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON ADATEPE ASM DR. MÜNÜR ALTUNTAŞ’TAN AŞI UYARISI!

Bu haber 11 Haziran 2021 - 18:29 'de eklendi ve 427 views kez görüntülendi.
TRABZON ADATEPE ASM DR. MÜNÜR ALTUNTAŞ’TAN AŞI UYARISI!

TRABZON ADATEPE ASM DR. MÜNÜR ALTUNTAŞ’TAN AŞI UYARISI!

Trabzon Merkez 1 nolu Beşirli Mahallesi Adatepe Aile Sağlığı Merkezi Dr. Münür Altuntaş Sosyal Medyadan yaptığı yazılı açıklamada; aşı sırası gelip de gelmeyen yurttaşların Pfizer-BioNTech coronavirüs aşılarının israf edilmesi nedeniyle uyarılarda bulundu.

“Pfizer-BioNTech aşılarının israf olmasını engellemek/en aza indirmek için kamuoyundan ricamızdır” diyen Dr. Münür Altuntaş şu açıklamalarda bulundu.

 1- Pfizer-BioNTech aşıları 9 Haziran 2021 itibariyle aile sağlığı merkezlerinde uygulanmaya başladı. Bir aşı şişesinde 6 kişilik doz bulunuyor.

2- Aşı şişeleri sulandırıldıktan sonra tekrar dondurulamıyor. 6 saat içinde ya kişilere uygulanması gerekiyor ya da çöpe gidiyor.

3- Eğer aşı şişesi sulandırıldıktan sonra randevulu 6 kişiden randevusuna gelmeyenler olursa uygulanmayan dozlar çöpe gidiyor, aşı zayi oluyor.

4- Aile Sağlığı Merkezlerinde aşı israfını en aza indirmek için 6 kişi bir araya gelmeden aşıyı sulandırmıyoruz. 4 kişi gelmiş ve 2 kişi gelmemişse bu 4 kişinin uygulamasını bir sonraki güne erteliyoruz.

5- Bu durumda randevusuna gelmeyen bir kişi hem aşıların çöpe gitme riskini artırmış, hem de bekleyen 4 kişinin vaktinin boşa gitmesine sebep olmuş oluyor.

6- Eğer aşı uygulanacak kişi sayısı 6 kişiye ulaşamazsa gelen kişilerin uygulamasını sonraki güne ertelemek zorunda kalıyoruz. Bu bizim isteğimiz değil bakanlığın uygulamasıdır. Bu durumla ilgili bir sıkıntınız varsa lütfen bakanlığa iletiniz.”

7- Parasıyla dahi aşıya erişemediğimiz bu dönemde aşı israfını en aza indirmek için halkımızın randevularına riayet etmesi, hayati bir zorunluluk olmadıkça randevu saatinde randevu aldıkları sağlık merkezinde olmaları kritik önem taşıyor.

8- Her bir dozun bir insanın COVID-19’a karşı bağışıklanmayı sağladığı bu kadar önemli bir kaynağın israfını önlemek yine değerli halkımızın elinde. Randevularınıza riayet etmenizi rica ediyor, planlamadaki aksaklıklar için de her ne kadar bizimle ilgili olmasa da, anlayışınızı istirham ediyoruz.

Lütfen hem kendiniz hem de aileniz için, hayatımızın bir an önce normale dönebilmesi için aşınızı olunuz ve tanıdığınız herkesi aşı olmaya teşvik ediniz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA