SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SİNOVAC AŞISININ ETKİNLİK ORANLARI AÇIKLANDI

Bu haber 06 Şubat 2021 - 13:32 'de eklendi ve 146 views kez görüntülendi.
SİNOVAC AŞISININ ETKİNLİK ORANLARI AÇIKLANDI

SİNOVAC AŞISININ ETKİNLİK ORANLARI AÇIKLANDI

Enfeksiyonu önlemede düşük, ölümleri önlemede yüksek

Türkiye’nin aşılarını uyguladığı Sinovac firması, CoronaVac aşısının enfeksiyonu önlemede etkinlik oranının yüzde 50,65 olduğunu açıkladı. Firmaya göre aşı, hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede ise yüzde 100 etkili.

Öte yandan Çin, Sinovac şirketinin geliştirdiği coronavirüs aşısının yaygın kullanımına onay verdi.

Türkiye’nin acil kullanım onayıyla uygulamaya başladığı CoronaVac aşısının üreticisi Çinli Sinovac firması, aşının etkinlik oranına dair açıklama yaptı. Aşının hastaneye kaldırılma ve ölümleri engellemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilirken enfeksiyonu önlemede ise yüzde 50,65 etkili olduğu belirtildi.

Sinovac tarafından yapılan açıklamada 12 bin 396 kişiyle yapılan deneyde CoronaVac adlı aşının hastaların hastaneye kaldırılmasını ve hayatını kaybetmesini yüzde 100 önlediği ve tıbbi tedavi gerektiren vakaların da yüzde 83,7 oranında önüne geçtiği belirtildi. Ancak aşının hastalığın bulaşmasını önleme oranının yüzde 50,65 olduğu açıklandı.

Deneylerde aşının etki oranının katılımcılara iki doz halinde uygulanmasından 14 gün sonra değerlendirildiği belirtildi. Deneye katılanlar arasında Coronavirüslü hastaların tedavisinde görev alan sağlık çalışanlarının da bulunduğu vurgulandı.

Sinovac tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de aşının sağlık çalışanları ve genel halk olmak üzere iki aşamada test edildiği ve 29 vakanın analizine göre coronavirüsünü önlemede yüzde 91,25’lik bir etki oranına sahip olduğu bildirildi.

Brezilyalı araştırmacılar Ocak ayı başında CoronaVac aşı denemesinin semptomatik enfeksiyonları önlemede yüzde 50,4 etkili olduğunu gösteren ara sonuçları açıklamıştı.

ÇİN AŞININ YAYGIN KULLANIMINA ONAY VERDİ

Öte yandan Çin’de Sinovac şirketinin geliştirdiği yeni tip Coronavirüs aşısının yaygın kullanımına onay verildi.

Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi’nden (NMPA) yapılan açıklamada, aşının acil kullanım kapsamında risk grupları dışında genel nüfusa uygulanabilmesi için koşullu pazarlama izninin verildiği duyuruldu.

Böylece aşının yaygın kullanımının önü açıldı. Koşullu izin, firmanın aşının uygulaması devam ederken etkinlik sonuçlarını ve olası yan etkilerini düzenleyici kuruma rapor etmesini gerektiriyor.

Tıp dergisi The Lancet’te, aşının 60 yaş üstü kişilere uygulanmasına dair yapılan çalışmaların ara sonuçları yayınlanmıştı. Raporda, CoronaVac’ın 60 yaş üstü yetişkinlerde güvenli olduğuna işaret edilmişti.

ABD’de acil kullanım onayı alan Pfizer/BioNTech ve Moderna firmaları ise geç dönem deneylerinin sonucuna göre aşılarının Coronavirüsü enfeksiyonlarını önlemekte yüzde 95 etkili olduğunu bildirmişti. Bu deneyler ABD’de henüz varyantlar yaygınlaşmadan önce yapılmıştı.BirGün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA