SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SEBZE MEYVE FİYATLARI DA EL YAKIYOR ‘PTT ucuz Ayçiçek yağı satacak’

Bu haber 29 Ocak 2021 - 16:18 'de eklendi ve 143 views kez görüntülendi.
SEBZE MEYVE FİYATLARI DA EL YAKIYOR ‘PTT ucuz Ayçiçek yağı satacak’

SEBZE MEYVE FİYATLARI DA EL YAKIYOR

PTT ucuz Ayçiçek yağı satacak

Esnaflar pahalılık sebebiyle işlerinin düştüğünü söylerken, yurttaşlar ise yemek istedikleri ürünleri alamadıkları için dert yanıyor.

Coronavirüs salgını süreciyle birlikte, eşitsizlik ve hayat pahalılığı daha fazla arttı. Yurttaşlar temel gıda alışverişini yaptıkları pazaryerlerinden arabaları çoğunlukla boş şekilde çıkıyor. Esnaflar pahalılık sebebiyle işlerinin düştüğünü söylerken, yurttaşlar ise yemek istedikleri ürünleri alamadıkları için dert yanıyor.

Alışverişe araba bile getirmediğini dile getiren Fatma Yılmaz, “Alım gücümüz düştü. Taşımak için sepet veya araba getirmeme gerek yok, çünkü o kadar fazla ürün almıyorum. Kabak 6 TL, mantarın kilosu 14 TL olmuş bunlar çok ciddi paralar. Ciddi para bunlar. Patates, mantar, kabak, elma aldım 50 TL verdim. 100 veya 150 TL’ye 1 haftalık yemek malzemesi almamız mümkün değil” dedi.

Yurttaşların alışveriş için akşam saatini beklediğini söyleyen esnaf Ayhan Uğur, “Ben sebze satıyorum. Temel gıdalardan olduğu için satışlarım fena değil. Ama ıspanak tam mevsimi olmasına rağmen pahalı. İnsanlar almaya çekiniyor. Geçtiğimiz yıllara göre işlerim yarı yarıya düştü diyebilirim. İnsanların birçoğu özellikle akşamüzeri geliyor. Gün boyunca insanları görüyorum, peynir alan meyve almıyor. Sebzeyi bol alan peynir almıyor. Bazı şeyleri yemek için bazı ürünlerden vazgeçiyorlar” diye konuştu.

PTT UCUZ AYÇİÇEK YAĞI SATACAK

Son dönemlerde Ayçiçek yağı başta olmak üzere temel gıda fiyatlarında meydana gelen artışlara karşı, kooperatifler ve PTT’nin indirimli satış ortaklığı devreye alınacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve ÇAYKUR ürünlerinin de online satış yapan PttAVM.com’a dahil edilerek, bu kooperatiflerin şubesinin bulunmadığı yerlerde de internet üzerinden indirimli ürün satılacak.

İlk olarak, Ayçiçek yağı başta olmak üzere, zeytinyağı, şeker, bakliyat, un, tuz, salça ve bal gibi temel gıda ürünlerinde fiyatların aşağıya çekilmesi için kooperatif ürünlerine ağırlık verilecek.

Milliyet’in haberine göre ücretsiz kargo ile de üretici ve tedarikçilerin indirime destek vermesi sağlanacak. AOÇ’nin süt ve süt ürünlerini de günlük olarak yurttaşa ulaştırabilmek için bazı bölgelerde soğuk hava depoları kurmayı planladığı belirtildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA