SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN GRİP AŞISI DUYURUSU!

Bu haber 21 Ekim 2020 - 16:10 'de eklendi ve 284 views kez görüntülendi.
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN GRİP AŞISI DUYURUSU!

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN GRİP AŞISI DUYURUSU!

Sağlık Bakanlığı, “Aşı sınırlı üretim nedeniyle peyderpey temin edilebiliyor” diyerek bu yıl aşıların kademeli bir şekilde yapılabileceğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür.”

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı bugün Türkiye’ye geldi. Grip aşısı alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklenirken, aşı fiyatı ise 72.64 lira olarak duyuruldu.

*

Sonbaharla birlikte Türkiye genelinde grip aşısı olmak isteyenler eczanelere giderek adlarını sıraya yazdırmaya başlamıştı. Ancak sistem değişti ve eczanelerde yapılan listeler iptal oldu. Bu yıl grip aşısı olacak kişilere Sağlık Bakanlığı karar veriyor.

Aşılar renkli reçete kapsamında hastaya özel olacak şekilde eczanelerden temin edilebilecek.

Ayrıca kriter, kişisel hastalığı tek olanlar, mesela KOAH hastası olan gribe yakalanırsa ölüm riskinin neye göre belirlendiği “grip aşısına gerek yoktur” denildiği.

Bir yurttaşın kalp, kanser, koah, ve diyabet gibi hastalıklarının bir arada olması mı gerektiği!

Aile hekiminden veya kişi doktorundan bilgi alınmış mı?

Son muayene sonuçları nedir?

E-Nabız’a hangi hastalıklar yüklenmiştir veya yüklenebilmiştir?

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA