SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI: İşte 50 yaş üstü aşılama tarihi!

Bu haber 01 Haziran 2021 - 20:38 'de eklendi ve 147 views kez görüntülendi.
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI: İşte 50 yaş üstü aşılama tarihi!

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI: İşte 50 yaş üstü aşılama tarihi!

50 yaş üstü aşı takvimi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları ile belli oldu.

26 Mayıs Çarşamba gerçekleştirilen Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşların beklediği 50 yaş üstü aşılama tarihini duyurdu.

Toplamda 100 milyon Sinovac, 120 milyon BioNTech ve 50 milyon doz Sputnik V aşısı alınması konusunda anlaşma yapan Türkiye, aşılamada önümüzdeki hafta 50 yaş üzeri safhasına geçiyor. Bu yaş grubundakiler MHRS ve e Nabız ile aşı randevularını alacaklar.

Peki, 50 yaş üstü ne zaman aşı olacak? İşte, o konuyla ilgili bilgiler.

50 yaş üstü aşı ne zaman aşı olacak sorusunun yanıtı son gelişmeler ile takip ediliyor. Aşılama sürecine hız veren Türkiye 50 yaş üstü aşı takvimine geçti.

Yeni gelen BioNTech aşılarıyla 1 Haziran sonrası 50 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına da başlanacak. Müjdeli haberi duyuran Bakan Koca, 1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. Bu kapsamda 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır” dedi. Aşı randevu bilgileri MHRS ekranı üzerinden kontrol edilecek.

50 YAŞ ÜSTÜ AŞI RANDEVULARI AÇILDI MI?

50 yaş üstü vatandaşların aşılama süresi 1 Haziran itibari ile başlayacak.

Aşı sorgulamaları e Nabız üzerinden ve MHRS’den gerçekleşecek. Aşı randevusu çıkan vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182’den randevu alınarak başvurularını tamamlayacaklar. Aşı randevusu alınırken, T.C kimlik numarası bilgisi kullanılacak.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

MHRS üzerinden randevu oluşturmak için www.mhrs.gov.tr adresine girin. Üyeyseniz bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın. Eğer üye değilseniz “Üye Ol” seçeneğini tıklayıp üyelik oluşturun.

Coronavirüs aşı randevusu almak için sisteme giriş yaptıktan sonra “Aşı Randevusu Al” seçeneğini tıklayın.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazarak 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

Aşı olacak grup arasında yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek. Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın 2. doz randevusunu da oluşturacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek.

Aşı uygulaması için vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız hesabı üzerinden randevularını değiştirilebilecek

Coronavirüs aşısı için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182’den randevu alınarak başvurulabilinecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA