SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

PROF. DR. MEHMET CEYHAN’DAN DELTA VARYANTI İÇİN BAKANLIĞA ÇAĞRI

Bu haber 19 Haziran 2021 - 11:40 'de eklendi ve 175 views kez görüntülendi.
PROF. DR. MEHMET CEYHAN’DAN DELTA VARYANTI İÇİN BAKANLIĞA ÇAĞRI

PROF. DR. MEHMET CEYHAN’DAN DELTA VARYANTI İÇİN BAKANLIĞA ÇAĞRI

Coronavirüs salgının yaşantımızı altüst etmeye devam etmesi ve virüsün sürekli yeni varyantlara uğraması, virüsle yatıp virüsle kalktığımız bugünlerde ortaya çıkan yeni bir virüs olan “Delta varyantı” ile ilgili uyarılar geliyor.

Hindistan’da ortaya çıkan “Delta varyantı”nın İngiltere’ye sıçraması ve Prof. Dr. Uğur Şahin’inin uyarısı sonrası bir uyarı da Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi.

Türkiye’de de görülmesi üzerine  ‘Dördüncü dalga’ya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması gereken en önemli bilginin ‘Delta Varyantı’nın Türkiye’deki yayılım oranı olduğunu söyledi.

*

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Habertürk televizyonunda, ‘dördüncü dalga’ya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Sonbahara kadar toplumun yüzde 70-75’ini aşılamadan girerseniz dördüncü dalga kaçınılmaz” diyen Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması gereken en önemli bilginin ‘Delta Varyantı’nın Türkiye’deki yayılım oranı olduğunu söyledi.

Ceyhan’ın Delta Varyantı’na ilişkin açıklamaları şöyle:

“Herkes, Sağlık Bakanlığı’ndan aşı oranları, aşı ile ilgili bilgiler bekliyor. Fakat Sağlık Bakanlığı’ndan beklenmesi gereken en önemli bilgi Delta varyantı ne kadar?

İki ay önce Sayın Bakan ‘5 tane Hindistan varyantı tespit ettik’ dedi ve iki aydır hiçbir bilgi yok. Dördüncü dalga riskini belirleyen birinci faktör, delta varyantının sizdeki yaygınlık derecesi… Birden bire önlemler kaldırılır diye korkuyorum. Basında haberlerin ‘her şey bitti’ denilerek veriliyor. Sonunda kötü öderiz bunu.”

SARS-CoV-2’nin ilk ortaya çıktığı formatından daha bulaşıcı olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, “endişe verici” olarak sınıflandırılan Delta varyantı dünya genelinde hızla yayılıyor.

İlk kez Hindistan’da tespit edilen Delta varyantı şu anda çok sayıda ülkeye yayılmış durumda.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA