SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

Prof. Dr. Azap’tan ‘infeksiyon’ uyarısı: Maske kullanmaya başlamamız gerekli

Bu haber 20 Kasım 2022 - 18:27 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
Prof. Dr. Azap’tan ‘infeksiyon’ uyarısı: Maske kullanmaya başlamamız gerekli

Prof. Dr. Azap’tan ‘infeksiyon’ uyarısı: Maske kullanmaya başlamamız gerekli

.

Prof. Dr. Alpay Azap, 3 yıldır coronavirüs için alınan önlemler sayesinde solunum virüslerinin dolaşamadığını ancak bu nedenle toplumda genel bağışıklığın azaldığını belirterek, “COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli” dedi. Azap grip ve coronavirüs aşılarının da tamamlanması tavsiyesinde bulundu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, solunum yolu infeksiyonlarına dair açıklamalarda bulundu.

3 yıldır coronavirüs için alınan önlemler sayesinde solunum virüslerinin dolaşamadığını ve bu nedenle toplumda genel bağışıklığın azaldığını kaydeden Azap, “Bu kış daha çok ve çeşitli virüslerle hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar ->Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli” uyarısı yaptı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Kasım ayı başından itibaren solunum yolu infeksiyonları hızla arttı” diyen Prof. Dr. Azap, coronavirüs, grip ve nezle virüslerinin toplumda yayıldığını, çok sayıda kişinin hastalandığını belirtti.

Azap, “Çocuklar bu infeksiyonların yayılmasında başrol oynadığı için okulların ara tatili bizi biraz rahatlattı. Ancak yarın okullar açılıyor” ifadelerini kullanarak, okulların açılmasıyla solunum yolu infeksiyonlarında ciddi artışların kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Azap, “COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli. Grip ve COVID aşılarını da tamamlamalıyız” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA