SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ÖZLEMLE, SAYGIYLA…

Bu haber 10 Kasım 2023 - 9:01 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.
ÖZLEMLE, SAYGIYLA…

ÖZLEMLE, SAYGIYLA…

Ölümünün 85. yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle ve saygıyla anıyoruz…

Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk sonsuzluğa uğurlanışının 85’inci yıl dönümünde Ankara’da Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu Anıtkabir’de saat 09.05’te devlet erkanının katılımıyla ve tüm yurt genelinde düzenlenen törenlerle ve etkinliklerle anılıyor.

Atatürk demek, Emperyalist işgale karşı yokluklar içinde Anadolu halkının desteği ile vatanı işgalden bağımsızlığa ve kalkınmaya giden yolda tarımdan sanayiye, eğitimden birey haklarında özgürlük demek, Adalet demek, eşitlik emek, Hak demek; hukuk demek, çağdaşlık ve ilerlemek demektir. Atatürk’e sahip çıkmak, ilkelerine ve devrimlerine sahip çıkmaktır.

*

“Büyük Atatürk sana içtenlikli gönül bağımız var, borcumuz var”.

Bu gönül borcumuzun nedenlerini saymaya kalkarsak sayfalar doldurmamız gerekir.

Ama kısaca anımsamalıyız. Emperyalist devletler İstanbul’u işgal edip Osmanlı Devleti’ni sonlandırmak için Çanakkale’yi geçmeye çalıştılar. Oradaki savaşlarda büyük stratejik dehanı kullanarak Çanakkale’yi geçilmez kıldın, onun için sana gönül borcumuz var.

Vatanın dört bir yanını işgal etmek isteyen emperyalist paylaşımcılara karşı direndiğin için, Milli Mücadele’yi büyük zorlukla örgütlediğin ve Bağımsızlık Savaşı’nı zaferle sonuçlandırdığın için sana gönül borcumuz var.

Milli Mücadele başarılı olmasaydı, şimdi vatanın dört bir yanında başta İstanbul ve her yerde işgalci devletlerin bayrakları dalgalanacaktı. Buna izin vermediğin, bizi böyle bir zulümle karşı karşıya bırakmadığın için sana gönül borcumuz var.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettiğin ve din devletini yıkarak laik temellere dayalı bir devlet yarattığın için sana minnettarız.

Aklı ve bilimi tek rehber olarak kabul ettiğin, çağdaş ve uygar bir toplum yaratmak amacıyla bu uğurda tüm varlığınla çalıştığın için sana gönül borcumuz var.

Saltanat ve halifelik kaldırıldıktan sonra padişah olabilirdin, halife olabilirdin. Sana teklif edilen halifelik makamını reddettiğin için sana minnettarız.

Bir de devraldığın mirasa bakalım…

“Borçlu ve hastalıklı bir vatan”, “yoksul bir köylü toplumu”, “okuma yazma düzeyi yüzde 10’ları bile bulmuyor”, “vatanın bütün gelir kaynakları Osmanlı borçlarına gidiyor”…

İşte böyle bir durumdan güçlü bir devlet yarattığın; laik bir hukuk düzeni, laik bir eğitim düzeni kurduğun; tekke, zaviye ve medreseleri kapattığın; kız çocuklarına okuma olanakları sağladığın; en zoru olan alfabe devrimini yaparak toplumun okuma yazma oranının yüzde 80’ler düzeyine çıkmasını sağladığın; bir köylü tarım toplumunda, ileriyi düşünen ticaret, sanayi, bilim ve teknikte atılımlar yapmak isteyen bir toplumsal istenç yarattığın; milli egemenliğe dayalı uygar, özgün bir devlet ve toplum yaratarak Türkiye’yi dünya ulusları arasında saygın bir yere taşıdığın için…

Daha da sayamadığımız kazanımlarımız için ve tüm bunlardan dolayı sana minnettarız. Atatürk sana içtenlikli olarak gönül borcumuz var… Kucaklar dolusu teşekkürlerimiz var.

Gösterdiğin doğru yolda sonsuza kadar yürümeye söz veriyoruz.Cumhuriyet

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA