SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ GENİŞLETİLDİ | Artık tetkikler için de hastanın onayı gerekiyor; 6 soruda yeni dönem

Bu haber 26 Haziran 2024 - 14:16 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ GENİŞLETİLDİ | Artık tetkikler için de hastanın onayı gerekiyor; 6 soruda yeni dönem

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ GENİŞLETİLDİ | Artık tetkikler için de hastanın onayı gerekiyor; 6 soruda yeni dönem

.

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde başlayan onaylı randevu sisteminde kapsam genişletildi.

Ciddi bir kaynak israfına neden olan, hastaların farklı hastanelerde aynı şikayetle ilgili görüntüleme işlemi yaptırmak zorunda kalması bu düzenleme kapsamında çözüme kavuşturuluyor. Hastanın bir hastanede yaptırdığı tetkik amaçlı görüntüleme işlemi diğer hastanelerde görüntülenebilecek, böylece mükerrer tetkiklerin ve israfın önüne geçilecek.

Artık hastanelerde tetkik amaçlı görüntüleme için de hasta onayı gerekecek.  İşte 7 soruda yeni sistem:

1- Tetkik amaçlı görüntüleme işlemleri için hastane imkanlarının daha verimli kullanılmasını sağlanacak.  Boş kalan kapasite diğer hastalar için kullanılacak. Bir hastanede yapılan işlem diğer hastanelerde de görülebilecek.

2- Hastaneler tarafından sistem üzerinde randevuları oluşturulan kişilerin, randevu saatine uyacağına ilişkin onay vermesi gerekiyor mu? 

Hastanın randevudan 2 gün önce saat 20:00’ye kadar randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekiyor.  Onay, “www.mhrs.gov.tr” internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve “ALO 182 Çağrı Merkezi” olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebiliyor.

3-Onay verilen randevu iptal edilebilecek mi? Evet. Randevu tarihinden 2 gün önce iptal edilecek.

4- Randevusunu onaylamayan kişilere ilişkin süreç nasıl yürütülecek? Son onay randevusuna kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu otomatik iptal olacak.

5- Onaylanan randevuya gidilmezse herhangi kısıtlama uygulanacak mı? Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişiler, aynı işlem için ancak 15 gün sonra yeni randevu alabilecek.

6- Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişiler, başvuruda bulunduğu hastaneden hizmet alabilecek mi?  Bu kişiler için hastane tarafından yeniden randevu verilebilecek.

MUAF GRUPLAR VAR MI?

Muayene randevularında olduğu gibi tetkik amaçlı görüntüleme işlemi randevularında da 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları onay işleminden muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar için hastanelerden her zaman randevu verilebilecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA