SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

MOTORİN BENZİNİ SOLLADI! Akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

Bu haber 21 Ocak 2022 - 17:42 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
MOTORİN BENZİNİ SOLLADI! Akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

MOTORİN BENZİNİ SOLLADI! Akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

.

Akaryakıt fiyatları gelen zamlarla sürücülerin belini büktü. Zamlar cepleri yakarken son zamla beraber motorin fiyatı benzin fiyatını solladı. Peki, akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

Akaryakıt fiyatları sürücüleri bezdirdi. Sürekli gelen zamlar karşısında sürücüler ne yapacağı şaşırmış durumda. Benzin fiyatı ile motorin fiyatı gelen zamlar sonrası 14 TL’yi aştı. LPG fiyatı ise İstanbul 9,35 TL’yi geçti.

Sık sık zamlanan akaryakıt fiyatları üzerinden küresel piyasalardaki veriler ve dolar kuru etkili oluyor. Peki, Türkiye’de akaryakıt fiyatları son bir yılda ne kadar arttı?

Türkiye 2021 yılını peş peşe gelen zamlarla kapattı. Akaryakıt fiyatları açısından zorlu bir yıl geçiren Türkiye’de benzin fiyatları, motorin fiyatları zamlarla adeta uçtu. Akaryakıt fiyatlarındaki zamlar son çeyrekte Özel Tüketim Vergisi  olarak bilinen ÖTV’den karşılandı fakat eşel mobil uygulamasında kotanın dolmasıyla 2021 ekim ayı itibarıyla fiyat artışları pompaya yansıdı.

Petrol fiyatları bu ay yüzde 14 yükseldi. Brent petrol fiyatı ise şu sıralarda 89 dolara çıkarak 7 ayın zirvesine çıktı. Petrol fiyatları yanı sıra enerji grubunda da zamların yaşanması, tedarik zincirindeki aksaklıklarla küresel enflasyon yükselmeye devam ediyor.

AKARYAKIT FİYATLARI SON BİR YILDA NE KADAR ARTTI?

Son olarak akaryakıt fiyatlarına zam geldi. EPGİS olarak bilinen Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası dün yaptığı açıklamada, motorinin litre fiyatına 52 kuruş zam geldiğini duyurdu.

Motorin fiyatına sırasıyla; 31 Aralık’ta 1,29 TL, 2022’nin ilk ayında ise 1,46 TL zam geldi. Benzinin litre fiyatına ise 63 kuruş otogaz fiyatına ise 29 kuruş zam yapıldı.

Son zamlarla beraber İstanbul’da akaryakıt fiyatları şöyle:

Benzin fiyatı: 13,56 TL

Motorin fiyatı: 14,27 TL

LPG fiyatı: 9,25 TL

Ocak 2021 yılında ortalama akaryakıt fiyatları ise şöyleydi:

Benzin fiyatı: 7,33 TL

Motorin fiyatı: 6,75 TL

LPG fiyatı: 4,03 TL

MOTORİN FİYATI BENZİN FİYATINI SOLLADI

2022 Ocak ayı içerisinde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar sonucu motorinin litre fiyatı benzinin litre fiyatını solladı. Son bir yıllık süreçte ise benzin fiyatı ve motorin fiyatı yüzde 70 üzerinde, otogaz fiyatında ise yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı oldu.

2021’de petrol fiyatları yüzde 60 artış yaşarken dolar kuru ise yüzde 80 yükseldi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA