SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

MAAŞLI BİR ÇALIŞAN BİR GÜNDE NE KADAR VERGİ VERİYOR?

Bu haber 24 Şubat 2021 - 19:45 'de eklendi ve 146 views kez görüntülendi.
MAAŞLI BİR ÇALIŞAN BİR GÜNDE NE KADAR VERGİ VERİYOR?

MAAŞLI BİR ÇALIŞAN BİR GÜNDE NE KADAR VERGİ VERİYOR?

OECD ülkeleri içinde dolaylı vergilerde zirveye yakın olan Türkiye’de, maaşlı bir çalışanın bir gün boyunca her adımda ödediği vergi hesaplandı.

Türkiye, OECD (İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı) ülkeleri içinde en çok vergi toplayan ülkelerden değil ama dolaylı vergilerde zirveye yakın.

BBC Türkçe, İstanbul’da yaşayan maaşlı bir çalışanın, bir gün boyunca her adımında ödediği vergileri hesapladı. Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi, Türkiye’nin toplam vergi gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Maaşlı çalışanlar, maaşlarından kesilen vergilerle, şirket sahiplerinden çok daha büyük bir vergi yükünü omuzlarında taşıyor. 2020 yılında tahsil edilen 158,8 milyar liralık gelir vergisinin yaklaşık 85 milyarı maaşlı çalışanlardan toplandı.

Araçlardan, alkol ve sigaradan alınan vergilerde son yıllarda yapılan zamlarla, bu kalemleri tüketen mükellefler neredeyse “gizli vergi rekortmenleri” haline geldi. 2020’de alkol ve tütün ürünleri için ödenen toplam vergi, 78.2 milyar TL’si ÖTV, 14 milyar TL’si ÖTV’nin KDV’si olmak üzere 92,2 milyar TL oldu.

Bir Türkiye vatandaşı, her gün 10 ila 20 farklı kalem vergi ödüyor.

*

DÜZELTME: Videoda 00:26’da elektrikteki yüzde 20 KDV oranı değil, toplam vergi oranıdır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA