SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

KURBAN BAYRAMI’NDA KISITLAMA UYGULANACAK MI? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan açıkladı

Bu haber 03 Temmuz 2021 - 12:21 'de eklendi ve 141 views kez görüntülendi.
KURBAN BAYRAMI’NDA KISITLAMA UYGULANACAK MI? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan açıkladı

KURBAN BAYRAMI’NDA KISITLAMA UYGULANACAK MI? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi, Kurban Bayramı tatilinde coronavirüs tedbirleri kapsamında farklı kısıtlama düşünülmediğini belirtti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı’nda kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin şu an için Kurban Bayramı’na ilişkin kısıtlamanın öngörülmediğini söyledi. İlhan, “Ortamların temiz hava ile havalandırılması, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ile birlikte aşının da hızlı gitmesi ile bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

‘KURALLARA UYULMALI’ UYARISI

Prof. İlhan, “Aşının yaygınlaşması ile birlikte bayram sonrasında vaka sayıları daha aşağı da gidebilir. Belki de ‘Vakalar aşağı gitmiyor’ diye düşünülebilir; ama son dönemde 5-6 bin bandında gitmesinde aşılamanın çok etkili olduğunu düşünüyorum. 3’üncü dozun uygulanacak olması, hasta olanların 3 ay sonra aşılanması gibi yaklaşımlar, özellikle yeni açılan grupların aşıya ilgisinin çok olmasıyla beraber vaka sayısının daha aşağıya gidebileceğine inanıyorum. Bayram sonrasında vaka sayıları kurallara uyulduğu ve aşı olunduğu takdirde daha aşağı gidebilir. Bayram ile ilgili şu anda bir kısıtlama öngörülmüyor. Hepimizin tabii kurallara uyması gerekiyor” açıklaması yaptı.

NELER YAPILMALI?

Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı’na ilişkin uyarılarda da bulunarak, şunları kaydetti;

Kurban Bayramı’nda geçen yıl pek çok vatandaşımız memleketine gitti, tatil beldesinde geçirdi. Bayramda ziyarete gittiğimizde açık alanda oturmaya, kalabalık alanda bulunuyorsak ortamın temiz hava ile havalandırılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kurban alma veya kurban kesim yerlerinde kalabalık oluşturmamaya ve bu kalabalık yerlerde maske takmaya özen gösterirsek bu bayramı daha az vaka ile atlatabileceğimize inanıyorum.

Üniversite öğrencilerimiz üniversitelerini çok özlediler, çocuklarımız okullarını çok özlediler. Tatilimizi yapalım, Kurban Bayramı’nı sağlıklı şekilde geçirelim. Güz döneminde yine her şeyin eskisine yakın olduğu Türkiye’de yaşamak istiyorsak; çocuklarımızın okula gitmesini, esnafımızın dükkanını açmasını, üniversite öğrencilerimizin üniversitelerine gelmesini istiyorsak bu süreçte hızlı şekilde aşılamaya ilgi gösterelim.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA