SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

KIRMIZI KATEGORİDEKİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 2 GÜN OLACAK

Bu haber 29 Mart 2021 - 20:24 'de eklendi ve 93 views kez görüntülendi.
KIRMIZI KATEGORİDEKİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 2 GÜN OLACAK

KIRMIZI KATEGORİDEKİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 2 GÜN OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada kırmızı kategorideki illerde sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi ve Pazar günü olarak süreceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilen kabine toplantısı 3,5 saatin ardından sona erdi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, kırmızı kategorideki illerde sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi ve Pazar günü olarak süreceğini duyurdu.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

►Bu ayın başında İnsan Hakları Eylem Planı’nı kamuoyuna sunduk. Yaklaşık 3 hafta öncede ekonomi reformlarımızı açıklamıştık. Türkiye ekonomisinin potansiyelinin göstergesi zaman zaman ortaya çıkan temelsiz finans hareketleri değil, reform gündemidir.

► En önemli reformumuz, milletimize verdiğimiz sivil anayasa sözüdür.

► Anayasalar yaşayan metinler olduğu için elbette gerektiğinde değiştirilebilir.

►Türkiye’de hazırlanan önceki anayasalar darbeci ve vesayetçi maya sebebiyle bir türlü istenen neticeyi vermemiştir.

►Vaka, hasta ve ölüm sayıları arttığında tedbirleri güncellemek durumunda kalıyoruz. Vaka, hasta ve ölüm sayısını düşüremezsek küresel normelleşmenin gerisinde kalırız

►Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ülkemize kazandırdığı yetenekleri salgın sürecinde çok daha iyi gördük. Yeni anayasa süreci cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tahkimi için de fırsat olacaktır. Her türlü teklife açığız.

►Yeni anayasa hazırlama sürecinin mümkün olan en geniş uzlaşmayla yürümesi ve ortaya çıkan metnin de 84 milyonu kucaklaması şarttır.

►Dün, şehir hastaneleri için demediklerini bırakmayanlar bugün niye daha çok hastane yapmadığımızı sorguluyorlar.

►Buradan tüm yatırımcılara bir kes daha sesleniyorum: Gelin, Türkiye’ye yatırım yapın.

► Vatandaşlarımıza evlerinde tuttukları ve milli servetimiz olan altınları ve dövizleri finans kuruluşları vasıtasıyla ekonomimize kazandırma çağrımı tekrarlamak istiyorum.

► Salgınla mücadelede en önemli araçlardan biri olan aşılama çalışmalarında oldukça ileri seviyedeyiz.

COVİD-19 TEDBİRLERİ

“Herkesin polisi kendi aklı ve vicdanı olmak zorundadır” dedi. “Vaka, hasta ve vefat sayılarının artması, bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır” diyen Erdoğan, çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerin sayısının nüfusun yüzde 80’nini oluşturan 58 şehre ulaştığını belirtti.

►Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması 21:00-05:00 olarak haftanın her günü uygulanacak

►Kırmızı kategorideki illerde sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek

►Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek

►Ramazan ayı boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.

► Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.

►Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.

►Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ve ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA