SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

KİMLİKLERDE YENİ DÖNEM! Uygulama 81 ilde başladı

Bu haber 14 Şubat 2022 - 20:52 'de eklendi ve 53 views kez görüntülendi.
KİMLİKLERDE YENİ DÖNEM! Uygulama 81 ilde başladı

KİMLİKLERDE YENİ DÖNEM! Uygulama 81 ilde başladı

.

İçişleri Bakanlığı kimliklerde yeni bir döneme geçildiğini duyurdu. 81 ilde 105 noktada artık ‘Nüfusmatik’ uygulamasıyla hizmet verilecek. Nüfusmatikler, vatandaşın işini kolaylaştırmaya yarayacak.

Parmak iziyle giriş yaptıktan sonra bu nüfusmatiklerde Adres Beyanı, Kimlik Kartı Başvurusu, 15 Yaş Altı Çocukların Ebeveynleri Tarafından Kimlik Kartı Başvurusu, Kimlik Kartına e-imza Yükleme, Kimlik Kartına Sürücü Belgesi Yükleme, Randevu gibi işlemler gerçekleştirebilecek.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından nüfus müdürlüklerinin iş yükünü azaltmak ve vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen “Nüfusmatikler” ülke genelinde yaygınlaştırılarak 81 ilde 105 noktada hizmet vermeye başladı.

İçişleri Bakanlığı mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli yazılım ile geliştirilen ve 10 Ocak tarihinde 50 ildeki nüfus müdürlüklerinde hizmet vermeye başlayan “Nüfusmatik” uygulaması, ülke genelinde yaygınlaştırıldı. 81 ilde 105 noktada hizmet vermeye başlayan Nüfusmatikler ile nüfus müdürlüklerinin iş yükü azaltılırken, vatandaşlar işlemelerini daha kolay yapabilecek.

Bir ayda 10 bini aşkın kişi işlem yaptı

İlk etapta 50 ilde faaliyete başlayan nüfusmatiklerden, bir ayda 10 bini aşkın kişi işlem gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı sahibi olan vatandaşlarımız Nüfusmatikte yer alan parmak izi cihazı ile kimlik doğrulaması yaptıktan sonra;

>> Kimlik Kartı İşlemleri (Bilgi Görüntüleme, Pin, Kişisel Mesaj değiştirme vb.)

>> Adres Beyanı,

>>Kimlik Kartı Başvurusu,

>> 15 Yaş Altı Çocukların Ebeveynleri Tarafından Kimlik Kartı Başvurusu,

>> Kimlik Kartına e-imza Yükleme,

 >> Kimlik Kartına Sürücü Belgesi Yükleme,

>> Randevu, işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Nüfusu 50 binin üzerinde olan muhtarlıklarda, havalimanlarında, belediyelerde ve Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde nüfusmatiklerin yer almasına ilişkin planlamalar ise devam ediyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA