SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

KALANDARINIZ KUTLU OLSUN

Bu haber 13 Ocak 2021 - 22:03 'de eklendi ve 184 views kez görüntülendi.
KALANDARINIZ KUTLU OLSUN

KALANDARINIZ KUTLU OLSUN

Yeni yılın başlangıcı ve Trabzon’un güzel bir kültür öğesi olan Kalandar gecesinde Tüm Trabzon’luların ve çevre halkının Kalandar‘ını kutluyoruz.
Kalandar kutlaması asırlardır süregelen bir gelenektir. Geçmişin en önemli eğlencelerinden biri olan Kalandar kutlaması nam-ı diğer yılbaşı gecesi kutlamasıdır.

-Trabzon/Maçka  Livera (Yazlık) Köy’ünde geleneksel  şekilde kutlanan Kalandar Geleneği etkinliği-

Kalandar, Trabzon ve civarındaki mahalli takvime göre yılbaşı gecesine tekabül eder ve Miladi takvimde Ocak ayının 13’üne denk gelen gece Kalandar gecesi olarak kabul edilir. Bir zamanlar Pontus Rum İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olan Trabzon ilinde bu gecenin ayrı bir önemi vardır. Rumlardan kalma gelenek ve göreneklerle Trabzon’da halen daha kutlanan Kalandar şenlikleri ile eski yıla veda edilirken yeni umutlarla yeni bir yıla “merhaba” denir.
Trabzon’un bazı kesimlerine özel mani ve ritüllerin olduğu bu geceye özgü ritüellerle, manilerle, türkülerle, horonla, oyunlarla kutlanan Kalandar gecesinde çeşitli inanışlarla da gelecek olan yılın şansı ve uğursuzluğu sınanır.

-Trabzon’da Aksu Mahallesi Kalandar Gecesi Kutlaması-
Bu gece çocuklar dışarıya çıkarak, evleri dolaşırlar. Ellerindeki poşetleri evlerin kapısına bırakıp zile basan çocuklar, “Kalandar Gecesi devlet bacasi, Torbayı dolduran cennet hocasi”, “Gece geldim kapınıza, selam verdim yapınıza, Selamımi almasanız, Daha gelmem kapınıza” manisini söyleyerek ev halkının poşetin içine koyacağı hediyeleri beklerler, sonrasında gece boyu topladıkları hediye yemişleri birlikte yerler.

-Çaykara`nın Alithinos (Uzuntarla) köyünde geleneklere uygun olarak kutlanan Kalandar Gecesinden eğlence, tiyatro, ve yardımlaşmayı içinde barındıran kültürel etkinlik- 

Bazı yerlerde Kalandar sabahı, güneş doğmadan evdekilerden biri kalkar ve evin her tarafına su serper, koliva ( mısır ) haşlar; evdeki çocuklara yedirir. Kalandar günü eve ilk giren kişinin o eve bereket, uğur getireceğine inanılır. O nedenle iyi dileklerle kapıdan girmesi arzulanır.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA