SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

İZMİR’DE MUCİZENİN ADI AYDA BEBEK

Bu haber 03 Kasım 2020 - 9:05 'de eklendi ve 215 views kez görüntülendi.
İZMİR’DE MUCİZENİN ADI AYDA BEBEK

İZMİR’DE MUCİZENİN ADI AYDA BEBEK

91 saat sonra… Minik Ayda enkazdan canlı çıkarıldı

Merkez üssü Ege Denizi’nin Seferihisar açıkları olan 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yıkılan binalardaki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 91. saatte Rıza Bey Apartmanı’nda kurtarma ekipleri 4 yaşındaki Ayda Gezgin’i canlı olarak çıkardı.

İzmir’de 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yıkılan Rıza Bey Apartmanı enkazındaki bir çocuğun yaşadığı anlaşıldı.

Çamaşır makinesinin yanındaki yaşam üçgeni sayesinde hayatta kalan çocuğa ulaşılması üzerine enkaz altına serum, termal battaniye ve sedye ulaştırıldı. Sedyeye alınan çocuk, enkazdan kurtarılarak ambulansa taşındı. Çocuğun kurtarılışı sırasında alkış sesleri yükseldi.

Arama kurtarma ekibinden Nusret Aksoy, “İlk çığlığını duydum. Daha sonra arkadaşlarıma söyledim. İsmini sordum, ‘iyiysen elini sallayabilir misin?’ dedim, elini kaldırdı salladı.” diyerek çocuğun bulunma anını anlattı.

Bir başka görevli ise, Ayda ile enkaz altındaki görüşmeleri sırasında Ayda’nın birkaç kez su ve ayran istediğini söyledi. Enkaz altında 90 saat kalmamış gibi iyi gözüktüğünü anlatan sağlık görevlisi, bu durumdaki bir kazazedeye şoka girmemesi için sıvı veremediklerini anlattı.

Ayda Gezgin enkaz altından kurtarılan 107. kişi oldu. 3,5-4 yaşında olduğu söylenen Ayda’nın babası ve amcası ile ambulansla hastaneye gönderildiği, annesi Fidan Gezgin’in ise enkaz altında olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan Ayda’nın ambulansta sağlık personeliyle konuştuğu anları paylaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bakanı Tunç Soyer de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Rıza Bey Apartmanı enkazından hepimizi heyecanlandıran haber var. Kurtarma ekipleri bir bebeğimize canlı ulaştı. İnşallah sağ salim çıkarılacak. Umutla bekliyoruz” yazmıştı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA