SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

İŞTE, “MÜJDE” VERİLEN EMEKLİNİN HALİ: Faturalar yüzünden oğlumda kalıyorum

Bu haber 22 Ocak 2023 - 15:49 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.
İŞTE, “MÜJDE” VERİLEN EMEKLİNİN HALİ: Faturalar yüzünden oğlumda kalıyorum

İŞTE, “MÜJDE” VERİLEN EMEKLİNİN HALİ: Faturalar yüzünden oğlumda kalıyorum

.

Memur ve emeklilere yapılan yüzde 30 zammı emeklilerle konuştuk. Bir emekli, “Faturaları ödeyemediğim için oğlumun evinde kalıyorum” diyor.

Memur ve memur emeklilerine başta yüzde 25 olarak duyurulan daha sonra ise yüzde 30 olarak yapılan zammı emeklilerle konuştuk.

Ağırlıklı olarak emeklilerin gittiği kahvehaneye giriyoruz. İçeri girer girmez can sıkıntılarını gidermek adına oyun oynayan emeklilerin okey taşları seslerini duyuyoruz.

İlk olarak Aydın adındaki bir emekli ile konuşuyoruz. “Emekli olduğum halde başka bir işte çalışmaya devam ediyorum” diyor ve devam ediyor:

“SSK’den emekliyim. 25 sene çalıştım. Çalışan işçilere yüzde 54 zam yapılıyor da emekliye neden yüzde 30 zam yapılıyor? Başta yüzde 25 zam yaptılar sonra da yüzde 5 daha zam yaptılar.

6.000 TL maaş alan birine, yüzde 30 zam yapsan ne olur? Asgari ücretten daha az bir maaş alıyorum. En az asgari ücret kadar maaş almamız gerekiyor. Millet geçinemiyor artık.”

Bir kızının olduğunu anlatıyor Aydın: “Benim kızım üniversiteye hazırlanıyor, dershaneye gidiyor. Her ay dershaneye 2.000 TL para veriyorum. Ev de kira, 1500 TL kira veriyorum. Doğal gaz 1250 TL geldi. Elektrik 420 TL, su 145 TL geldi. Benim aldığım maaş da 6 bin TL.

Emekli oldum ama çalışmak zorundayım. Yoksa bu masrafları nasıl yetiştireyim? Emeklilerin hali hep böyle, emekli doysa çalışmaz.”

Pazara gitmeye çekindiklerini de söylüyor Aydın: “Pazara gidiyoruz, korktuğumuz için fiyatlara bakamıyoruz. Bir kilo soğan 18 TL, bir kilo limon 12 TL, bir kilo domates-salatalık 20-25 TL.”

Emekli Hacı Demir de “30 yıla yakın çalıştım. Yapılan zam yeterli değil, yeterli olsa yaz günü inşaatlarda olmazdık. Bu halimize rağmen hâlâ çalışıyoruz. Bu yüksek enflasyonda emekli maaşı 20.000 TL olsa dahi kurtarmaz. Açlık durumu yaşıyoruz” diyor.

Eşiyle birlikte kirada oturduklarını söylüyor Demir: “2.000 TL kira ödüyorum ama bu aydan sonra zam yapılacak, ne yapacaklarını bilemiyoruz.

Her şey zamlandı. Bir oğlum var, dışarıda asgari ücretle çalışıyor. Ona takviye yapmaya çalışıyorum. Bu gidişata dur denilmesi lazım. Bu yönetime son verilmeli.”

“İKİ EV BİR ARADA YAŞIYORUZ Kİ GEÇİNELİM”

Son olarak konuştuğumuz Hasan Karaköse de Sümerbank’tan emekli. Karaköse, “Ben çalışıyorken 2 asgari ücret kadar alıyordum. Şimdi oğlum asgari ücretle çalışıyor. Ben şimdi onun kadar maaş alamıyorum. Şu an o bana bakıyor. Emekli maaşı en az 10.000 TL’nin üzerine çıkmalıydı.” diyor.

Faturaları ödeyemedikleri için oğlunun evinde kalan Karaköse, “Oğlumun bir de bebeği var. Mecbur doğal gazı açıyoruz. 1200-1300 TL doğal gaz geldi. 500 TL elektrik geldi. Bir arada yaşıyoruz ki geçinelim. Umudumuz kalmadı.” diyor.evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA