SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

FINDIK ZARARLISI “KOZALAK AKARI” TEHDİDİ

Bu haber 26 Mart 2021 - 16:21 'de eklendi ve 167 views kez görüntülendi.
FINDIK ZARARLISI “KOZALAK AKARI” TEHDİDİ

FINDIK ZARARLISI “KOZALAK AKARI” TEHDİDİ

Elle toplanıp imha edilmesi gerekir.

Fındık zararlıları arasında yer alan ve uç kurumaları ile üründe azalmaya sebep olan kozalak akarının bahçelerde bu yıl çok daha fazla görüldüğü bildirildi.

Ulusal Fındık konseyi başkanı (UFK) Sebahattin Arslantürk, “Zararlı ile mücadele için ortak ve örnek çaba göstereceğiz. Kozalak akarını toplamayı teşvik için kilo başına ödeme yapmayı düşünüyoruz.”

Fındık zararlıları arasında yer alan ve uç kurumaları ile üründe azalmaya sebep olan kozalak akarının bahçelerde bu yıl çok daha fazla görüldüğü bildirildi. Ulusal Fındık konseyi başkanı (UFK) Sebahattin Arslantürk, “Zararlı ile mücadele için ortak ve örnek çaba göstereceğiz. Kozalak akarını toplamayı teşvik için kilo başına ödeme yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve aynı zamanda Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı olan Sebahattin Arslantürk, bahçelerde kozalak akarının çok yoğun olarak dallarda yer aldığını tespit ettiklerini belirterek, “Yaprakların döküldüğü Kasım-Aralık aylarından itibaren yapılması gereken mücadelenin ihmal edildiğini görüyoruz. Bunun için Nisan ayı sonuna kadar da elle toplama ve ilaçlı mücadele şekliyle yapılabilecek mücadeleye hız kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Fındıkta çeşitlere göre yüzde 30 ile yüzde 70 arasında bu ve gelecek yıl verim kaybına yol açabilecek zararlı ile mücadele için üreticilerin bahçelerine girerek elle toplama yapabileceklerini, ayrıca kükürt kullanarak zirai mücadelede bulunabileceklerini belirten Arslantürk şunları söyledi:

“Ticaret Borsası olarak zararlı ile mücadeleye önderlik yapmak için, mekanik dediğimiz elle toplama işlemini teşvik amacıyla sektörle ilgili kurum ve kuruluşlardan sağlayacağımız maddi destekle toplanacak kokarca zararlısını bir ücret karşılığında satın alarak imha etmeyi planladık. Devlet geçmişte bu uygulamayı yapmıştı. Ayrıca Trabzon’da her ilçede bir bahçeyi, kozalak akarından temizleyerek hasattaki farklılığı belli olsun diye örnek olarak seçeceğiz. Üreticileri mücadele için uyarmak ve bilinçlendirmek için Tarım İl Müdürlükleri ve Ziraat Odaları ile işbirliği yaparak afişler asıp, broşürler dağıtacağız.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA