SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

FINDIK BAHÇELERİNİN BAŞI İSTİLACI BÖCEKLE DERTTE

Bu haber 24 Haziran 2021 - 21:13 'de eklendi ve 192 views kez görüntülendi.
FINDIK BAHÇELERİNİN BAŞI İSTİLACI BÖCEKLE DERTTE

FINDIK BAHÇELERİNİN BAŞI İSTİLACI BÖCEKLE DERTTE

Karadeniz Bölgesi’nde fındık başta olmak üzere 300’den fazla ürüne zarar veren ‘kahverengi kokarca’ böceği olarak diye bilinen zararlı böcek fındık bahçelerinde hızla yayılmaya devam ediyor.

Karadeniz Bölgesi’ne 2016 yılda önce Gürcistan üzerinden geldiği belirtilen Türkiye’nin önemli ihraç ürünü fındık başta olmak üzere birçok tarım ürününde verimi ve kaliteyi düşürdüğü tespit edilen kahverengi kokarcadan kurtulmanın yolları aranıyor. Artvin’in Arhavi İlçesi Ziraat Odası Başkanlığı ilçede önemli bir çalışma sürdürüyor.

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, dünyada 500 istilacı böcek ve akar türü olduğunu ifade ederek bunların çoğunun bitki zararlıları olarak tanındığını belirtti. Bu böceklerin yılda 13 milyar dolar ürün kaybına neden olduğunu söyleyen Yıldızbayrak “Bu türlerle mücadele kapsamında milyarlarca dolar harcanıyor. Son dönemde Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sıkça görülen ‘Kahverengi kokarca böceği de bu istilacı türler arasında” dedi.

Kahverengi pis koku böceğinin yayılış gösterdiği Artvin ve çevresinde kivi ve fındık başta olmak üzere yüzlerce bitki türü ile beslendiğine dikkat çeken Yıldızbayrak, “Kahverengi pis koku böceği yayılış gösterdiği Artvin ve çevresinde kivi ve fındık başta olmak üzere yüzlerce bitki türü ile beslenebilmektedir.

Karadeniz Bölgesi için bu iki üründe ticari değere sahip ürünlerdir. Öncelikle bu ana bitkilerden kivi ve fındık başta olmak üzere bölgede yetişen diğer bitki türlerinin çoğunluğu da bu zararlının potansiyel tehdidi altındadır. Bölgede organik çay tarımı yapılması kimyasal mücadeleyi sınırlamaktadır. Bu böceğin popülasyon yoğunluğunun fazla olduğu ülkelerde tespit edilen predatör ve parazitlileri mevcut olsa da bunların ülkemizde görülmesi ve türü baskı altına alması çok uzun yıllar sonra mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.,

KAHVERENGİ KOKARCA BÖCEĞİ İLE MÜCADELEDE DAMACANALI ÖNLEM

Doğu Karadeniz’de fındık başta olmak üzere bahçelerde yapraklarını yiyip, suyunu emdiği bitkilerin kökünü kurutan ”kahverengi kokarca” adlı böcek türü için biyolojik mücadele başlatıldı. Bahçelere yerleştirilen, içerisinde cezbedici koku yayan madde bulunan pet damacana tuzaklarla türün imha edilmesi amaçlanıyor.

“Funnel Tuzaklar 19 litrelik damacana bidonlar” olup böceği cezbederek içerisine gelmesini sağlıyor. Buradaki amaç böceği tamamen yok etmek değil. Popülasyonu baskılamak olabildiğince aza çekmek ve ekonomik zarar eşiğini daha alt seviyelere çekmektir.

Asılan funnel tuzaklar haftada bir gün kontrol edilerek yakalanan böcekler imha edilmektedir. Bu işlem Kasım ayının ilk haftasına kadar devam edecektir.

Üreticileri konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat edebilirler.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA