SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ERDOĞAN DUYURDU: BİRÇOK İŞYERİ 22:00’DE KAPANACAK!

Bu haber 03 Kasım 2020 - 18:09 'de eklendi ve 125 views kez görüntülendi.
ERDOĞAN DUYURDU: BİRÇOK İŞYERİ 22:00’DE KAPANACAK!

ERDOĞAN DUYURDU: BİRÇOK İŞYERİ 22:00’DE KAPANACAK!

3 İLDE YENİ KARANTİNA KARARLARI

İzmir’de meydana gelen deprem ve coronavirüs tedbirleri gündemiyle yapılan kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, “Lokanta, berber, düğün salonu, yüzme salonu, tiyatro, konser salonu vb. tüm işyerlerinde hizmetler saat 22:00’de sona erecektir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı ​Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de meydana gelen deprem ve coronavirüs salgınına ilişkin gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. İzmir’de 110 kişinin yaşamını yitirdiğini 107 kişinin ise sağ çıkarıldığını belirten Erdoğan, “Kiracılara 5 bin lira taşınma yardımı verilecek, eşyalarını kaybedenlere 30 bin lira yardım yapılacak” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

110 kişinin enkaz altından cansız bedeni çıkarıldı, yaralıların sayısı 1027.

Arama kurtarma çalışmalarıyla enkaz altından sağ çıkarılan kişi sayısı şu an itibarıyla 107’dir.

İlk depremin ardından bölgede 44 tanesi 4’ün üzerinde olmak üzere bin 600’ün üzerinde artçı sarsıntı kaydedilmiştir.

Adalet Bakanlığımızın yakın takibiyle yargı, yıkılan ve ağır hasar gören binalarla ilgili soruşturmalara başlamıştır. Bölge belediyeleri de İzmir halkına yardım için her türlü yardımı göstermektedir. Kızılay ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu İzmir halkına destek vermek için gece gündüz sahadadır.

Arama-kurtarma çalışmalarında enkaz altındaki son kişiye de ulaşılana kadar umudumuzu kaybetmeyeceğiz.

Kurumlarımıza çalışmalarında kullanılmak üzere 29 milyon liralık kaynak gönderilmiştir.

Bayraklı’da konteynerkent 20 gün içinde hazır olacak.

Yargı, yıkılan ve ağır hasar gören binalarla ilgili soruşturmalara başlamıştır.

İş yeri yıkılan veya ağır hasar gören, sular altına kalan esnafımıza TESKOMB vasıtasıyla 50 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.

Yıkılmış veya yıkılacak durumdaki binalarda bulunan eşyalarını kurtaramayan vatandaşlarımıza 30 bin lira eşya yardımı yapıyoruz.

Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırarak, denetimleri sıkılaştırarak, binalarımızı sağlama almak mecburiyetindeyiz.

5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü hedefliyoruz.

Bu süreçte bizi en çok üzen dayanışmaya ihtiyacımız olduğu günlerde yalan haberlerle gündemi zehirlemeye çalışanların ortaya çıkması.

LOKANTA, BERBER VE SİNEMALAR 22:00’DE KAPANACAK

Salgında dünya çapında hasta sayısı 48 milyona yaklaştı. Kimi Avrupa ülkeleri yeiden kısıtlamalara başvurma yolunu seçti. Hasta sayılarının çok yüksek olduğu tüm ülkelerde salgın elden kaçmış vaziyettedir. Türkiye genel olarak kontrollü bir süreç yaşıyor. Sağlık altyapımızın gücü ve sağlık çalışanlarımızın gayreti sayesinde bir krizle karşı karşıya kalmadık. Günlük hasta sayımız hala yönetilebilir seviyededir.

Özellikle İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızdan bu konuda daha fazla dikkat bekliyorum. Salgının bu şehrimizdeki artışının önüne ancak bu şekilde geçebiliriz.

Özel sektör ve kamuda esnek mesai uygulaması teşvik edilecektir.

Pazar yeri ve market gibi yoğun insan hareketliliğinin olduğu yerlerdeki denetimler artırılacaktır.

Paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane ile berber, düğün salonu, yüzme salonu, hamam, kaplıca, internet kafe, halı saha, tiyatro, konser salonu vb. tüm işyerlerinde hizmetler saat 22:00’de sona erecektir.

Vatandaşlarımızdan kalabalık ortamlardan kaçınmalarını rica ediyorum.

Son kabine toplantımızda okullarımızdaki sınıfların bir kısmında daha eğitim öğretim yüz yüze başlaması kararını kamuoyuyla paylaşmıştık. Bugüne kadar ki uygulamalar sürecin çok ciddi bir sorunla karşılaşılmadan ilerlediğini gösteriyor. Salgınını seyrine göre önümüzdeki haftalarda diğer sınıfların durumunu değerlendireceğiz.

*

3 İLDE YENİ KARANTİNA KARARLARI

Coronavirüs salgınına ilişkin tedbirler kapsamında bugün Kars, Osmaniye ve Adıyaman’da bazı ev ve köylerde karantina uygulaması başlatıldı.

Tüm dünyada etkisini sürdüren yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında bugün Kars, Osmaniye ve Adıyaman’da bazı yerleşim yerleri karantina altına alındı.

Karantina altına alınan bölgelere ilişkin detaylar şöyle:

KARS

Kars’ta 2 köyde coronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulanmaya başlandı.

Valilikten yapılan açıklamada, salgının yayılmasının engellenmesi, sosyal izolasyonun sağlanarak yurttaşların sağlığının korunması amacıyla merkeze bağlı Yücelen ile Kağızman ilçesine bağlı Çallı köylerinin karantinaya alındığı belirtildi.

Açıklamada, Covid-19 tedbirleri kapsamında köye giriş ve çıkışların durdurulduğu kaydedildi.

OSMANİYE

Osmaniye’de bir mahalle ve bir sitede coronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Raufbey Mahallesi Atatürk Caddesi’nde 3 bloktan oluşan bir sitede, 10 pozitif vaka ve 47 temaslı kişi tespit edildiği belirtildi.

Sitenin 3 bloğunun da karantinaya alındığı bildirilen açıklamada, giriş ve çıkışların da sınırlandırıldığı duyuruldu.

Düziçi Kaymakamlığının yazılı açıklamasında da Ellek Beldesi Soylar Mahallesi’nin karantinaya alındığı, bölgeye giriş ve çıkışların sınırlandırıldığı kaydedildi.

ADIYAMAN

Adıyaman’da coronavirüs tedbirleri kapsamında 100 evde karantina uygulaması başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kent merkezinde bazı kişilerin Covid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Karar doğrultusunda farklı mahallelerdeki 100 ev karantinaya alındı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA