SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EPDK’DEN YENİ TARİFE KARARI: Temsil giderleri elektrik faturasına yansımayacak

Bu haber 14 Aralık 2020 - 16:30 'de eklendi ve 171 views kez görüntülendi.
EPDK’DEN YENİ TARİFE KARARI: Temsil giderleri elektrik faturasına yansımayacak

EPDK’DEN YENİ TARİFE KARARI:

Temsil giderleri elektrik faturasına yansımayacak

SÖZCÜ’nün kamuoyuna “Elektrik Faturasına Temsil Ağırlama Yükü’ başlığıyla duyurduğu bu düzenleme kamuoyunda büyük tepkiye yol açtı.

Sosyal medyada ‘trend topic’ olan (en çok konuşulan konu) düzenleme Meclis’teki bütçe görüşmelerinde de muhalefet milletvekillerinin eleştiri odağı haline geldi. Düzenlemenin iptali için sosyal medyada kampanyalar da başlatıldı.

 (EPDK) DAĞITIM GELİRLERİNE İLİŞKİN TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YAPTI

Ülke genelinde gelişen tepki kapmayaları üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dağıtım gelirlerine ilişkin tebliğde değişiklik yaptı, Başkan Mustafa Yılmaz özelleştirme öncesinde dahi mevcut olan temsil-ağırlama giderleri konusundaki sınırlamaların kamuoyuna yanlış aksettirildiğini belirterek “bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; yeni tarife dönemine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı.

EPDK’nın beş yıllık (2021-2025) tarife dönemi çalışmalarını tamamladığını, daha önceki (2016-2020) dönemde yer alan maliyetlerin ve vatandaşa hizmeti etkileyecek kalite faktörlerinin gözden geçirildiğini belirten Başkan Yılmaz, şebeke kalitesinin arttırılması ve kesintilerin tamamen ortadan kaldırılması, kayıp kaçakla mücadelede hedeflere ulaşılması, bakım ve onarım faaliyetlerinin arttırılması, doğru ve etkin yatırımlarla istihdamın arttırılması kapsamında yol haritasının belirlendiğini söyledi.

EPDK Başkanı: “Yeni dönemde öncelik tüketicilerimize kaliteli hizmet sunma üzerine… Dağıtım şirketleri kaliteli hizmet sunduğu ölçüde gelir kazanacak. Tüketiciyi üzen, kaliteli hizmet vermeyen ise gelir kaybına uğrayacak” dedi.

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen dağıtım gelirlerine ilişkin tebliğ ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Yılmaz; özellikle temsil ağırlama gideri konusunun bazı çevreler tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ve konunun siyaset malzemesi haline getirildiğini vurguladı.

EPDK Başkanı Yılmaz: “İşin doğrusunu bir kez daha anlatmak gerekiyor. EPDK bu tebliğ ile zam ya da bir fiyat artışı yapmadı. Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler; 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana -hatta özelleştirme öncesinde dahi- tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik” dedi.

İşin doğrusunu bilen kişilerin dahi konuyu siyaset malzemesi yapmasının, vatandaşlarımızın EPDK’ya ve enerji sektörüne duyduğu güveni zedeleyecek açıklamalar yapmasının kendilerini üzdüğünü vurgulayan Başkan Yılmaz: “Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla söz konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için Kurulumuz bugün toplanarak aldığı kararla; tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz. Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak, gelir elde edemeyecek” ifadelerini kullandı.

EPDK’nin aldığı yeni kararla; ilgili hüküm kaldırılmış oldu. Artık tarifede bağış, sponsorluk ve reklam ve tanıtım giderleri, ceza giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, ilan giderleri, dernek aidat giderleri yer almayacak.

BU HARCAMALARDAN KURTULDUK

EPDK’nın kararıyla, 80 milyon vatandaşın elektrik faturasını şişiren birçok yük iptal edilmiş olacak. Yeni kararla elektrik aboneleri, hem elektrik dağıtım hem de elektrik tedarik şirketlerinin bu harcamalarını ödemekten kurtulacak: Temsil ve ağırlama giderleri, dernek ve oda aidat giderleri, denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter giderleri, ilan giderleri, seyahat, konaklama ve yolluk giderleri, haberleşme giderleri, mahkeme giderleri.

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin faturayı büyüten harcamaları:

-Temsil ve ağırlama giderleri

-Dernek ve oda aidat giderleri

-Denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri

-Dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri,

-Noter giderleri

-İlan giderleri

-Mahkeme kararı gereği oluşan giderler yüzde 7 artırımlı.

-Seyahat, konaklama ve yolluk giderleri

-Haberleşme giderleri

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA