SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

DSÖ’DEN DELTA VARYANTI UYARISI: Aşılar geride kalıyor

Bu haber 04 Temmuz 2021 - 20:57 'de eklendi ve 105 views kez görüntülendi.
DSÖ’DEN DELTA VARYANTI UYARISI: Aşılar geride kalıyor

DÜNYA SAĞLIK ÖEGÜTÜ’NDEN DELTA VARYANTI UYARISI: Aşılar geride kalıyor

Dünya Sağlık Örgütü, Delta varyantının hızla yayılmasıyla birlikte bir açıklama yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Delta varyantının yayılması ile ilgili bir açıklama yaptı. Gelişmiş ülkelerin, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle aşı paylaşma sürecinin çok yavaş ilerlediğini söyledi.

Ghebreyesus, “Bu yavaşlık Delta varyantının yayılmasına sebep oldu. Bu durum milyonlarca insanın yaşamını riske attı. Aşıların paylaşılması varyantların gerisinde kalıyor. Delta varyantı şu an en az 98 ülkede tespit edildi” dedi.

DSÖ’nün bir numaralı ismi olan Ghebreyesus, “Dünya liderlerine çağrım, bütün ülkelerdeki nüfusun en az yüzde 10’u Eylül ayının sonuna kadar aşı olmalıdır. Bunun sebebi de kırılgan insanlar ve sağlık çalışanlarını korumaktır. Delta varyantı tehlikeli, evrim geçiriyor ve mutasyona uğruyor. Delta varyantı çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Dünya koruyucu maske, eldiven, oksijen, Covid-19 testi, ilaç ve aşıları paylaşmalıdır. Pandemiyi yavaşlatmak için gelecek yılın temmuz ayına kadar bütün ülkelerin nüfuslarının yüzde 70’i aşı olmalıdır” dedi.

Salgını durdurmak için bu oranlara ulaşılması gerektiğini söyleyen Ghebreyesus, “Bu sayede dünya ekonomik olarak iyileşecek” ifadesini kullandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA