SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

DİSK GENEL BAŞKANI ÇERKEZOĞLU: Emeklilerin bir saat bile bekleyecek tahammülü kalmadı

Bu haber 24 Eylül 2023 - 20:32 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.
DİSK GENEL BAŞKANI ÇERKEZOĞLU: Emeklilerin bir saat bile bekleyecek tahammülü kalmadı

DİSK GENEL BAŞKANI ÇERKEZOĞLU: Emeklilerin bir saat bile bekleyecek tahammülü kalmadı

.

İstanbul Kartal’da düzenlenen ’emekliler buluşması’nda konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeklilere insanca yaşayabilecekleri seviyede maaş verilmesi gerektiğini söyledi. Çerkezoğlu, “Emeklilerin bir gün bile, bir saat bile bekleyecek tahammülü kalmadı” dedi.

DİSK tarafından, çeşitli demokratik kitle örgütü ve sendika temsilcilerinin katılımıyla İstanbul Kartal’da emekliler buluşması gerçekleştirildi.

Kartal Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katılanlar, emekli maaşlarının yükseltilmesine yönelik taleplerini dile getiren sloganlar atıp çeşitli dövizler taşıdı.

Burada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeklilerin bayramdan bayrama hatırlanmaması gerektiğini belirterek, tüm emeklilere insanca yaşayabilecekleri seviyede maaş verilmesi gerektiğini söyledi.

-Binlerce emekli Kartal Meydanı’ndan haykırdı: “Sefalete teslim olmayacağız”-

“EMEKLİLER ASLA MALİYET DEĞİLDİR”

Temmuz ayındaki maaş artışlarında milyonlarca emeklinin 1 lira bile ücret artışı almadığını belirten Çerkezoğlu, “Bir ülke için emekliler asla maliyet değildir, yük değildir. Emeklisini nasıl yaşatıyorsa bir ülke, gençlerine de o geleceği vadetmektedir” diye konuştu.

Çerkezoğlu, açıklanan Orta Vadeli Program’da emeklilerin düşünülmediğini, SGK’nin özelleştirilmesinin ve kıdem tazminatının kaldırılmasının planlandığını ifade ederek, kıdem tazminatı defterinin bir daha açılmamak üzere kapatılmasını istediklerini kaydetti.

“EMEKLİLERİN TAHAMMÜLÜ KALMADI”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla emekli maaşlarıyla ilgili çalışmalara başlandığına yönelik haberlere dikkati çeken Çerkezoğlu, “Emeklilerin bir gün bile, bir saat bile bekleyecek tahammülü kalmadı” dedi.

“MİLYONLARCA EMEKLİYİ AÇLIĞA MAHKUM ETTİLER”
“2000 sonrası SGK’lıya kademeli emeklilik gelsin”, “Kademe hakkımız, söke söke alırız”, “Emeklilikte insanca yaşam haktır”, “Susma haykır, emeklilik haktır”, “Birleşe birleşe kazanacağız” dövizleri ve sloganlarıyla meydanı dolduran emeklilere seslenen DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Serdaroğlu, “Bu güzelim ülkede milyonlarca emekliyi açlığa ve sefalete mahkum ettiler. Artık emekliler torunları eve gelsin istemiyor onlara harçlık veremeyeceği için. İnsanca yaşayabilecekleri bir ücret için birlikte mücadele edelim. Artık beklemeye tahammülümüz kalmadı. Hemen şimdi emeklileri insanca yasayacak bir duruma getirin diyoruz” diye seslendi.

TALEPLER SIRALANDI
Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender ise yaptığı konuşmada emeklilerin taleplerini sıraladı.

Kalender şunları söyledi:

“Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz.

Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olmasını istiyoruz; emekli aylığı bağlama oranlarının eski düzeye çekilmesini ve güncelleme katsayısında milli gelir artışının dikkate alınmasını istiyoruz.

En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz.

Emekli ikramiyelerinin yılda dört defa ve en az asgari ücret seviyesinde ödenmesini istiyoruz.

Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için Emeklilikte İntibak Yasası çıkarılması istiyoruz.

Mezarda emeklilik uygulamasına son verilmesini; emeklilikte yaş şartının adil bir biçimde ve kademeli olarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilerek AKP iktidarı tarafından geriye doğru işletilen ve anayasaya aykırı işleyişin iptal edilmesini istiyoruz.

Çıraklık ve stajyerliği sigorta girişi olarak kabul etmeyen AKP iktidarı, staj ve çıraklık sigortasını başlangıç olarak saymamaktadır. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.

Emeklilerin sağlık hizmetlerinde ödedikleri katılım payının koşulsuz şartsız kaldırılmasını istiyoruz.

Emeklilerle ilgili politika yapılacağında emeklilere danışılmasını istiyoruz.

Ve tüm bunların yaşama geçirilebilmesinin biricik yolunun emeklilerin sendikal hak ve özgürlükleri ile toplu pazarlık haklarının teslim edilmesi olduğunu biliyoruz.”
(İstanbul/EVRENSEL)

*

Programda, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu,

DİSK Emekli Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender,

İstanbul Tabip Odası Emekli Hekimler Komisyonu Başkanı Dr. Erdinç Köksal,

Emeklilikte Adalet Arayanlar Derneği Başkanı Gökçe Kurtulmuş,

Emeklilikte Adalet Derneği Başkanı Mihriban Uğurlu,

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Emekliler Federasyonu (EYT-EF) Başkanı Arzu Lastikçi de emeklilerin sorun ve taleplerini dile getiren konuşmalar yaptı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA