SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

DİSK; Asgari ücret 3.800 lira olmalı

Bu haber 07 Aralık 2020 - 22:59 'de eklendi ve 244 views kez görüntülendi.
DİSK; Asgari ücret 3.800 lira olmalı

DİSK; Asgari ücret 3.800 lira olmalı

Milyonların heyecanla beklediği asgari ücret zammı için komisyon ilk toplantısını 4 Aralık’ta gerçekleştirdi.

DİSK Genel Başkanı Arzu ÇERKEZOĞLU, 2021 yılı asgari ücretine ilişkin açıklamada bulundu. Arzu ÇERKEZOĞLU, asgari ücretin en az net 3.800 lira olması gerektiğini belirtti.

“KRİZ VE SALGIN EMEKÇİ SINIFLARINI YOKSULLAŞTIRDI”

ÇERKEZOĞLU, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Kriz ve salgın emekçi sınıflarını yoksullaştırdı. Asgari Ücret tespit süreci bildiğiniz gibi Türkiye’nin en büyük ücret pazarlığıdır. Asgari ücret birçok Avrupa ülkesinde sembolik bir ücrettir ama Türkiye’de milyonların meselesidir. 10 milyon işçi, asgari ücretin altında ve asgari ücrete yakın çalışmaktadır. Asgari ücret birçok parametreyi de belirlemektedir. Asgari ücret giderek ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücret tümüyle vergi dışında bırakılmalı. 2021 yılı asgari ücreti net 3.800 lira olmalıdır.”

Bu yıl coronavirüs önlemleri nedeniyle bir ilk yaşanarak toplantı internet üzerinden yapıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını TİSK’in ev sahipliğinde 15 Aralık’ta, üçüncü toplantısını Türk-İş’in ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirecek.

Komisyonda işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

İLK ÖNERİ DİSK’TEN GELDİ

İşçi konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş ve DİSK zam görüşmelerinde ortak hareket ediyor. Türk-İş şu an için asgari ücret zammı için henüz bir rakam açıklamazken, işçi tarafından ilk öneri DİSK’ten geldi. DİSK Genel Başkanı Arzu ÇERKEZOĞLU, net asgari ücretin en az 3.800 lira olması gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

HALEN UYGULANAN ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2.943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2.324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.

Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2.501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, 1 işçi için 3.458 lira. Bunun 2.943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

PARTİLERDEN GELEN TEKLİFLER:

2021 asgari ücret ödemesi için verilen diğer teklifler ise şöyle:

CHP’nin önerisi 3.100 lira.

İyi Parti’nin önerisi 3.000 lira.

Saadet Partisi’nin önerisi 8.085 lira.

HDP’nin önerisi ise 4000 lira oldu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA