SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafta içi her gün 21:00 – 05:00 arasında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak!

Bu haber 30 Kasım 2020 - 17:53 'de eklendi ve 173 views kez görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafta içi her gün 21:00 – 05:00 arasında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafta içi her gün 21:00 – 05:00 arasında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak!

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan yeni kısıtlamaları duyurdu. Erdoğan, “Hafta içi her gün saat 21:00-05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz” dedi.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak yeni tedbirleri açıklayan Erdoğan, “Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.

Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabahı 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz” dedi.

“Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor” diyen Erdoğan, “Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür tedbirler dışına bir çare bulunmuyor.

Öncelikle TMM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmelerini istiyoruz. Salgın tedbirlerine de harfiyen uymasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan salgın tehdit olmaktan çıkana kadar kalabalığa karışmamalarını, evde bile dikkatli davranmalarını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artması sağlık sistemimizdeki yükü ağırlaştırmıştır. Sağlık çalışanlarımızın gayretine en büyük teşekkürümüz, onların yükünü artırmamak olacaktır. 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor. Sağlık çalışanlarımızın gayretlerini değersizleştirmek için yapılan spekülasyonlara karşı dikkatli olmalıyız” diyen Erdoğan yeni kısıtlamaları şöyle sıraladı:

►İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız ücret ödemeden aşıya erişebilecek. Önümüzdeki günlerden itibaren aşının uygulaması yapılacak.

►Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21:00’den pazartesi sabahı 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz.

►Cenaze namazları 30 kişi ile kılınacak.

►Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi verecek yerler hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.

►Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

►Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir.

►Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir.

►Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir.

►Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi etkinlikler yapılmayacaktır.

►Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

►Coronavirüs tedbirleri, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenlenecek ve salı gününden itibaren uygulanacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA