SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: 2022 asgari ücreti net 4250 TL

Bu haber 16 Aralık 2021 - 13:24 'de eklendi ve 84 views kez görüntülendi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: 2022 asgari ücreti net 4250 TL

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: 2022 asgari ücreti net 4250 TL

.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün son toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücreti duyurmak üzere kameraların karşısına geçti. 2022 asgari ücreti, 4250 TL oldu.

Erdoğan, asgari ücretin üzerindeki gelir ve damga vergisinin kaldırılacağını söyleyerek bunun işverenleri 450 TL’lik bir yükten kurtaracağını belirtti.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Nasıl bu yıl aralı kayında başında başladıysak önümüzdeki yılın aralık ayında işçi işveren bir araya gelmek suretiyle yine çalışmalarını sürdürecekler ve seçim öncesi o görüşmelerle seçime gideceğiz.

Bugün gerçekleştirilen dördüncü toplantıyla da nihai karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması yönünde görüş bildirmiştir.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum gerek işçi gerek işveren kesimini temsilen taraflar gerçekten çok farklı bir anlayış içerisinde özveriyle bu süreci işlettiler. Bu bugüne kadar alışılmış bir yaklaşım metodu değildi. Bundan dolayı bir cumhurbaşkanı olarak çok mutluyum.

Bakanlığımız tarafından şahsıma aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de asgari ücreti belirledik.

Buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır.

TÜRK İŞ: KAMUOYUNUN BEKLENTİSİ YAKALANDI SAYILIR

Bugün yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı ardından konuşan Türk İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Kamuoyunun beklentisi yakalandı sayılır” ifadelerini kullandı.

Komisyon adına konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise, “2022 yılı asgari ücretiyle ilgili kararımızı aldık. Sayın Bakanımıza takdim ettik. Gerekli açıklamayı Sayın Bakan yapacaktır” ifadelerini kullandı.

YENİ ÜCRET ENFLASYONUN ALTINDA KALDI, DOLAR BAZINDA ERİDİ

Erdoğan’ın açıkladığı zam oranı, TÜİK’in öne sürdüğü enflasyon oranının üzerine çıktı ancak gerçek enflasyonun ve sene başındaki dolar cinsinden karşılığının altında kaldı.

Açıkladığı verilere güvenilmeyen TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 21,31. Ancak bağımsız bilim insanlarının oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu, gerçek enflasyonun yüzde 58,65 olduğunu belirtiyor.

2021’de 2825 TL olarak belirlenen asgari ücretin 1 Ocak 2021 tarihli kura göre karşılığı 385 dolardı.

Yeni asgari ücretin bu yılki karşılığı ise 274 dolar oldu.

16 Aralık saat 15:00 itibariyle 15,46 TL seviyesinde olan dolar kuruna göre, asgari ücretin 385 dolarlık sene başındaki seviyesine gelmesi için yüzde 110 zamla 5.952 TL yapılması gerekiyordu.

Bir başka bir değişle, 2021 yılı başındaki maaş ile 385 dolar alabilirken. Bugün açıklanan maaşı ile 274 dolar alabilecek.  Asgari ücretlinin bir önceki yılki maaş arasında 111 dolar kaybetmiştir.

Bugün yoksulluk sınırının 10.000 TL olduğu yerde, işveren 450 TL’den kurtarılıyor ve bu parayı halkın sırtına yükleniyor ama işveren işçinin alın teri karşılığını vermekten maalesef korunuyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA