SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

COVİD-19 VAKALARI VE KARANTİNALAR ARTIYOR, MUTANT VİRÜS YAYILIYOR

Bu haber 07 Mart 2021 - 18:29 'de eklendi ve 158 views kez görüntülendi.
COVİD-19 VAKALARI VE KARANTİNALAR ARTIYOR, MUTANT VİRÜS YAYILIYOR

COVİD-19 VAKALARI VE KARANTİNALAR ARTIYOR, MUTANT VİRÜS YAYILIYOR

Coronavirüsle mücadelede yeniden açılım kararı alınırken bir yandan 70 ilde mutant virüs görüldü. Ülkenin dört bir yanından da vaka artışlarına paralel olarak karantina haberleri geliyor.

Coronavirüsle mücadelede yeniden açılım kararı alınırken vaka artışı da sürüyor. 70 ilde bulaşıcılığı daha yüksek olan mutant virüs görülürken ülkenin dört bir yanından da vaka artışlarına paralel olarak karantina haberleri geliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da İstanbul’da Covid-19 vakalarında artış olduğunu belirterek “Polikliniklerimizde artış olduğu görülüyor” dedi. Uzmanlar ise vaka artışlarının, salgın riskinin sürdüğüne dikkat çekerek açılma için erken olduğuna dikkat çekiyor.

“İNCE BİR BUZ TABAKASININ ÜSTÜNDEYİZ”

İstanbul Tabip Odası Yöneticisi Dr. Osman Öztürk, kasım-aralık dönemi kadar olmasa da İstanbul’da bir vaka artışının olduğunu sahada da gözlemlediklerini söyledi. İstanbul İl Sağlık Müdürünün 15 gün önce “İstanbul kısıtlamaların kaldırılmasına hazır” sözlerini hatırlatan Öztürk “Salgının başından beri biz ince bir buz tabakasının üstünde yürüyoruz. Risk hâlâ devam ediyor” dedi.

İstanbul’da uzun bir aradan sonra cumartesi sokağa çıkma yasağının kalkmasıyla sokaklarda ve ulaşımda yoğunluk yaşandığına dikkat çeken Öztürk, il bazlı yapılsa da açılımın erken olduğuna işaret etti.

“AÇILIM ERKEN, KAPANMA ŞART”

Türkiye’nin baştan beri tutarlı, bütünlüklü ve gerekli önlemleri almadığını ifade eden Öztürk “1 Aralık’tan itibaren uygulanan tedbirler en radikal tedbirlerdi. Evet bu tedbirlerin etkisi oldu ama bugün yeterli olmadıklarını görüyoruz” dedi.

Bu kez il bazlı açılım yapılsa da açılımın ülke geneli açısından erken olduğuna vurgu yapan Öztürk, vakaların hâlâ yüksek olduğunu hatırlatarak “Uzun bir süredir dile getirdiğimiz tam kapanmaya ihtiyaç var. İşçilerin, esnafın, halkın hayatını sürdürebilmesini sağlayacak önlemlerle 4 haftalık bir kapanma sağlanmalı. Test sayısı artırılmalı, bırakılmış gibi gözüken filyasyona devam edilmeli. Yeterli sayıda aşı sağlanarak hızlı bir aşılama yapılmalı. Bunlar yapılırsa salgını kontrol altına alabiliriz” diye konuştu.

İSTANBUL’DA CUMARTESİ YOĞUNLUĞU 

Kısıtlamanın kaldırıldığı ilk cumartesi gününde İstanbul’da toplu taşımada ve bazı noktalarda trafik yoğunluğu gözlendi. Özellikle köprü geçişlerinde trafik yoğunluğu oldu. Trafik polisleri Altunizade mevkiinde yoğunluğu azaltmak için çalışma yaptı. Toplu taşımada da İstanbul’da benzer görüntüler yaşandı. Duraklar doldu, kalabalık arttı.

BİRÇOK YERDE KARANTİNA KARARI

Tokat’ın Erbaa ilçesinde coronavirüs vakalarının artması nedeniyle 2 mahalle, 1 köy ve 1 beldede karantina uygulaması başlatıldı. Karaman’ın Ermenek ilçesinde ise 1 köy mutasyonlu virüs nedeniyle karantinaya alındı.

Erbaa’da İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca coronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle ilçe merkezindeki Fatih Sultan Mehmet ile Ertuğrul Gazi Mahallesi, Tepekışla köyü ve Karayaka beldesinde 10 gün süreyle karantina uygulanması kararlaştırıldı. Karantinaya alınan yerleşim yerlerine giriş ve çıkışlar yasaklandı. Daha önce karantinaya alınan Alacabal Mahallesi ile Tanoba beldesindeki karantina süresi ise 10 gün daha uzatıldı.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde 318 nüfuslu Boyalık köyü hem Kovid-19 hem de mutasyonlu virüs görülmesi nedeniyle süresiz karantinaya alındı. 8 vaka tespit edilen köyde 10 kişinin de temaslı olduğu belirlendi.

Giresun’un Espiye ilçesinde de Ağalık Madeni Mahallesi’ndeki   Karadere bölgesi, Keşmerli mevkii ve Cibril bölgesi ile Esentepe Mahallesi’nde  bir bina karantinaya alındı. Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA