SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

CORONAVİRÜSÜ NEZLE, GRİP VE ALERJİDEN AYIRT ETME YOLLARI NELER?

Bu haber 08 Ekim 2020 - 16:21 'de eklendi ve 257 views kez görüntülendi.
CORONAVİRÜSÜ NEZLE, GRİP VE ALERJİDEN AYIRT ETME YOLLARI NELER?

CORONAVİRÜSÜ NEZLE, GRİP VE ALERJİDEN AYIRT ETME YOLLARI NELER?

Coronavirüs salgını yayılmaya devam ederken, son zamanlarda mevsim değişikliği nedeniyle grip, soğuk algınlığı ve alerji vakaları da artıyor.

Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden coronavirüs, mevsim değişikliği yaşanılan şu günlerde grip, nezle ve alerjik reaksiyonlarla benzer belirtiler gösterebiliyor.

İHA’da yer alan habere göre, virüse yakalananlarda önce yüksek ateş görüldüğünü belirten uzmanlar, “Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle yaşı ilerlemiş ve kronik hastalığı olanların Covid-19’u daha ağır yaşadıkları biliniyor. Birçok kişi ise hastalığı hafif belirtilerle ve evde atlatıyor. Solunum yollarını etkileyen korona virüsün birçok belirtisi bulunuyor. Coronavirüse yakalanmış hastaların gösterdiği semptomlar zaman zaman nezle grip ve alerjide görülen semptomlarla karıştırılabiliyor” diyor.

EN TEMEL SEMPTOM ŞİDDETLİ SOLUNUM ZORLUĞU

Coronavirüsün temel belirtileri olarak ateş, yorgunluk, öksürük, kuru öksürük, solunum zorluğu görüldüğü, bazen de hastalarda ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal gibi şikayetlerin de olabileceği belirtilirken Covid-19’u diğerlerinden ayıran en temel semptomun ‘şiddetli solunum zorluğu’ olduğu bildiriliyor.

Öte yandan şiddetli solunum zorluğu nezle ve gripte görülmezken alerjisi olan hastalarda bazen bu semptoma rastlanıyor. Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan nezlede görülen temel semptomlar, hapşırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı.

HAPŞIRMA VE BURUN TIKANIKLIĞI CORONAVİRÜSTE HİÇ GÖRÜLMÜYOR

Hapşırma ve burun tıkanıklığı coronavirüste hiç görülmezken bazı hastalarda boğaz ağrısı tespit ediliyor. Ancak solunum zorluğu, öksürük ve kuru öksürük gibi coronavirüs belirtileri nezleye yakalanmış hastalarda görülmüyor.

Alerjinin temel semptomları arasında hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve gözde sulanma bulunuyor. Yorgunluk, kuru öksürük, solunum zorluğu ve öksürük ise zaman zaman görülüyor.

Ancak coronavirüs temel semptomlarından ateşe, alerji geçiren hastalarda rastlanmıyor.

Coronavirüsün en çok benzerlik gösterdiği hastalık türü grip. Virüs kaynaklı bu iki hastalığın gösterdiği semptomlar birbirine çok benziyor. Her iki hastalıkta da ateş, yorgunluk, kuru öksürük sık görülüyor. Ancak solunum zorluğu Covid-19’a yakalanmış çoğu hastada görülürken gribe yakalanmış kişiler bu belirtiyi göstermiyor.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA