SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

CORONAVİRÜS AŞISINDA KİLO DENKLEMİ: Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olanlarda etkisi düşüyor

Bu haber 02 Mart 2021 - 14:57 'de eklendi ve 135 views kez görüntülendi.
CORONAVİRÜS AŞISINDA KİLO DENKLEMİ: Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olanlarda etkisi düşüyor

CORONAVİRÜS AŞISINDA KİLO DENKLEMİ:

Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olanlarda etkisi düşüyor

Coronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler gereği yaklaşık bir yılı aşkın süredir evlerimizde kapalı kalarak kış soğuğu nedeniyle de kendimizi yemeğe verdik. Bu sebeple de belli ölçülerde kilolarımız arttı. Bu arada Coronavirüs aşılarımızı da aşı programları gereğince  Kimilerimiz 2. aşılarımızı, kimilerimiz 1. aşılarımızı oluyoruz. Kimilerimiz de 1. aşılarımızın sırasını bekliyoruz.

Coronavirüsü aşılarının etkinliğinde kilonun belirleyici olabileceği ortaya çıktı. İtalya’da yapılan bir araştırma, vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan kişilerde gelişen antikor oranının, diğer kişilere göre yarı yarıya düştüğünü gösterdi.

Coronavirüsü dünya genelinde hızla can almaya devam ederken, salgını bitirmek için umutlar aşılara bağlanmış durumda. Ancak aşılarla ilgili soru işaretleri de gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Eşit dağıtılması, üretim kapasitelerindeki yetersizlik, mutasyona karşı etkili olup olmaması gibi tartışmalara şimdilerde ‘kilo’ konusu da eklendi.

Aşıların yaş gruplarında farklı etki edebileceği ihtimali araştırılırken, kilo değişiminin de aşının etkinliğinde rol oynayabileceği belirtiliyor. İtalya’da National Cancer Institute Regina Elena uzmanları Pfizer/BioNTech aşısı için bu durumu mercek altına aldı.

YARI YARIYA AZALIYOR

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian’ın haberine göre, çalışmada 248 sağlık çalışanı yer aldı. İkinci doz aşı olduktan yedi gün sonra sağlık çalışanlarının antikor seviyeleri değerlendirildi. Vücut kitle endeksi (BMI) 30’un üzerinde olan kişilerde gelişen antikor seviyesi, diğer kişilere oranla yarı yarıya daha az olarak tespit edildi.

ÜÇÜNCÜ DOZ İHTİMALİ

Henüz ön sonuçları yayınlanan çalışmayı yorumlayan uzmanlar, “Obezitenin Covid-19 hastalarının ölüm riskleri arasında yer almasından bu yana, aşılamada bu gruba yönelik etkin bir plan zorunluluk haline geldi. Takip eden süreçte daha kapsamlı ihtiyaç olsa da, elimizdeki veriler obeziteyle mücadele eden kişilere ekstra bir üçüncü doz vurulması gibi çözümler sunabilir” ifadelerini kullandı.

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Vücut kitle endeksi, kişinin kilosunun boyunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilir. Çıkan sonuca göre oluşan durum ise şu şekilde değerlendirilir:

– 18,5 altında olanlar: Zayıf

– 18,5 – 24,9 arasında olanlar: Normal kilolu

– 25 – 29,9 arasında olanlar: Fazla kilolu

– 30 – 39,9 arasında olanlar: Obez

– 40’ın üzerinde olanlar: İleri derecede obez

***

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) Hesaplama:

VKİ = Ağırlık (Kg) / boyun metre cinsinden karesi

100 kilo ve 1,80 boyundaki biri için hesaplamayı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

1,8 x 1,8 = 3,24

100 / 3.24 = 30,8

VKİ = 30,8

Dünya Sağlık Örgütü referans aralığına göre 18,5 – 24,99 arası değerler “normal” sayılır.

Vücut kitle endeksi değeri 25’in üzeri fazla kilolu, 30’un üzeri obezite, 40’ın üzeri morbid obezite olarak kabul edilir.Sozcu

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA