SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ŞENER AÇIKLADI: 3. doz aşı neden gerekli?

Bu haber 01 Temmuz 2021 - 20:47 'de eklendi ve 130 views kez görüntülendi.
BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ŞENER AÇIKLADI: 3. doz aşı neden gerekli?

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ŞENER AÇIKLADI: 3. doz aşı neden gerekli?

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, sağlık çalışanları ve 50 yaş üstü yurttaşlar için uygulanan 3. doz aşının “antikor yanıtını yeniden uyarmak” açısından gerekli olduğunu belirtti.

A’nın aktardığına göre, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Coronavirüs Bilim Kurulu toplantısında sağlık çalışanları ve 50 yaş üstü yurttaşlara uygulanmasına karar verilen 3. doz aşının, salgınla mücadelede “çok önemli” olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanları ve 50 yaş üzeri için 3. doz uygulaması başlıyor

Hem Türkiye hem de dünyada salgının devam ettiğini belirten Şener, “Aslında bağışıklığı 2 doz aşıyla sağlıyoruz. 3. doz aşı, antikor yanıtını yeniden uyarma ve uzun dönemde devamlılığın sağlanması için gerekli. Virüse karşı ne kadar yüksek oranda antikorumuz varsa ağır hastalık geçirme riskinin o kadar etkili ve uzun süreli düştüğünü biliyoruz” dedi.

DELTA VARYANTI UYARISI

Şener, dünya genelinde Delta varyantı görülmeye başlandığı için Türkiye’de de yaygınlaşma potansiyeline bağlı olarak yüksek antikor seviyelerinin oluşmasının önem taşıdığını bildirdi.

Türkiye’de sağlık sistemi ve çalışanların fedakarlığı sayesinde Covid-19’dan ölüm oranlarının dünya ortalamasının gerisinde seyrettiğini dile getiren Şener, 3. doz seçeneği sunan ilk ülkelerden biri olduklarına işaret etti.

Prof. Dr. Şener, salgının kontrol altına alınmasında sürü bağışıklığının sağlanması için aşılanma oranının yüzde 60’a ulaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA