SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BALIK FİYATLARI ASGARİ GELİRLİYE UZAK!

Bu haber 09 Kasım 2020 - 15:28 'de eklendi ve 215 views kez görüntülendi.
BALIK FİYATLARI ASGARİ GELİRLİYE UZAK!

BALIK FİYATLARI HALA DÜŞMEDİ

ASGARİ GELİRLİYE UZAK!

Trabzon’da yerli hamsinin kilosu 20-25 TL, Marmara ve Batı Karadeniz tarafından gelen hamsinin kilosu ise 40-50 TL’den satılıyor.

BALIK FİYATLARININ ATEŞİ HALA DÜŞMEDİ    

Trabzon’da yeni haftayla birlikte balık fiyatları yükselişe geçerken tezgâhlarda yerli hamsinin kilosu 20-25 TL, Marmara ve Batı Karadeniz’den gelen hamsinin kilosu ise 40-50 TL arasında değişiyor.

Çoğu balık çeşitlerinin kilosu 50 TL’den satılırken, en yüksek fiyat rekoru ise mezgitte. Mezgidin kilosu iriliğine göre 60-100 TL arasında satılıyor.

Karadeniz’de 1 Eylül’de başlayan sezonun ardından denize açılan tekneler bol palamut ile dönerken bugünlerde hem palamut hem de diğer balık çeşitlerinde belirgin bir azalma yaşandığından fiyatlar da yükselmiş durumda.

Trabzon Balık Halinde bugün itibariyle barbun, sargan, istavrit gibi balıkların kilosu 50 TL’den satılırken, yerli hamsi bugünlerde tezgahları süslemesine rağmen fiyatının 20 TL’nin altına inmediği gözlendi.

Balıkçı esnaflarından Emin Avcı, Sinop tarafından gelen hamsinin kilosunu 40-50 TL’den sattıklarını belirterek “Şu an en pahalı haftayı yaşıyoruz.

Hamsinin kasası 500 TL, kilosunu 40-50 TL’den satıyoruz. İstavritin kasası 350-400 TL civarında, kilosunu 35 TL’den satıyoruz. İri mezgit 50 TL, barbun 50 TL, palamut büyüklüğüne göre 25 -40 TL arasında. Sargan 50 TL. En yüksek fiyat hamside diyebiliriz. Kilosu 50 TL. Sattığım hamsi yerli değil Sinop tarafından geliyor. Yerli hamsi bugün gelmeye başladı. Balık çok az olduğu için fiyat pahalı. Havalar daha da soğursa fiyatlar düşer” dedi.

Balıkçı esnaflarından Gökmen Aydın da hamsinin bol olması durumunda diğer balık çeşitleri fiyatlarını düşüreceğini ifade ederek,

“Yerli hamsi gelmeye başladı. Palamut yavaş yavaş bitiyor. Hamsinin kilosu 20-25 TL. İstavrit 35 TL. Mezgit 35 -40 TL. Hamsi bol gelirse diğer balık fiyatlarını da düşürür. Hamsinin fiyatı 7,5-10 TL’ye kadar düşeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA