SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BAKANLIKTAN AİLE HEKİMLERİNE HAFTA SONU GOLÜ

Bu haber 15 Şubat 2021 - 20:22 'de eklendi ve 158 views kez görüntülendi.
BAKANLIKTAN AİLE HEKİMLERİNE HAFTA SONU GOLÜ

BAKANLIKTAN AİLE HEKİMLERİNE HAFTA SONU GOLÜ

Bu yükü ne aile hekimlikleri kaldırabilir ne yurttaşlar için maske+mesafeyi sağlayabilir, ne coronavirüs ek 36 aşı randevusu nedeniyle aile hekimliği personelinin yurttaş ve aile hekimliği mevcut hizmetleri için zaman süresine sığdırılabilir!

Sağlık Bakanlığı Cumartesi günü aldığı bir kararla, Pazartesi gününden itibaren Aile Hekimleri için önceden alınan randevulara ek olarak öğlen sonu için 36 aşı randevusu açtı. Pazartesi günü 300-400 bin kişinin 6.000 Aile Sağlığı Merkezi’nin (ASM) kapısına yığılacağını söyleyen Türk Tabipler Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK) başkanı Dr. Emrah Kırımlı, “Pazartesi bir kaos yaşanmaması için sorunun bugün çözülmesi gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı, Cumartesi günü aldığı bir kararla Pazartesi gününden itibaren Aile Hekimleri’nin önceden aldığı randevulara 36 aşı randevusu eklemesine, hekimler büyük tepki gösterdi.

TTB, AHEK Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, “Bu randevular hastalarımızın aldığı randevularla çakışacak. Pazartesi günü 300-400 bin kişi 6 bin ASM’nin kapısına gelecek. Sağlık Bakanlığının bu insanların beklemesi için tüm ASM’lerin kapısının önüne çadır kurması gerekiyor. O kadar randevu açmayı biliyorlarsa önlemini de almaları gerekiyor” dedi.

“O KADAR AŞI GELİP GELMEYECEĞİNİ BİLMİYORUZ”

Hekimlerin randevu oluştururken aralarda randevusuz hastaları bakabilecekleri aralıklar koyarak dengeli bir çalışma sistemi oluşturduğunu söyleyen Kırımlı, bakanlığın eklediği randevularla bir çok sıkıntının yaşanacağını söyledi. Kırımlı, “Üç hekimle görev yaptığımız ASM’de  Pazartesi öğleden sonra 13.30 ile 16.00 arasına toplam 246 randevu açılmış durumda. Bu randevular açılırken hastalarımızın aldığı randevular vardı, onlar çakışacak. Aşıla Proğramı bir çalışıp bir çalışmıyor, sorun yaratıyor. Vatandaş 182’den randevu alamıyor. İnterneti olmayan yaşlılar randevu almak için bize gelecek. Ebe hemşire eksiğimiz var. O kadar aşı gelip gelmeyeceğini de bilmiyoruz” diyerek Pazartesi yaşanacak kaosu dikkat çekti.

“HER ASM ÖNÜNE BEKLEME ÇADIRI KURULMALI”

Aşılamayı kendilerinin de savunduğunu söyleyen Kırımlı, “Biz de aşıları yapmak istiyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığının sorunları çözmesi lazım. Bütün yükü hekimlerin ve hastaların sırtına atarak salgını geçirdik, aşılamayı da böyle geçiremeyiz. Bu kadar insanı nerede bekleteceğimizi bilmiyoruz. Bu karda kışta insanları dışarıda veya dar ve kalabalık alanlarda bekletmek, Covid riskini yükseltmek istemiyoruz. Pazartesi günü 300-400 bin kişi 6 bin ASM’nin kapısına gelecek. Bakanlığının bu insanların beklemesi için tüm ASM’lerin kapısının önüne çadır kurması gerekiyor” dedi.

“SORUN BU GÜNDEN ÇÖZÜLMELİ”

Pazartesi yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek için sorunun bu günden çözülmesi gerektiğini söyleyen Kırımlı, “Eksik kadroların doldurulması, Filyasyon ekiplerinde olduğu gibi ASM’lere de diğer kurumlardan hızlıca görevlendirme yapılması gerekiyor. O kadar randevu açmayı biliyorlarsa önlemini de almaları gerekiyor” diyerek Bakanlığının kamuoyuna, ASM’ler bundan böyle öğlen sonunda aşı merkezi olduğunu, sadece aşılar yapılacağını duyurması gerektiğini kaydetti.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu’ndan konu ile ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

Covid aşılaması için sistemde randevular oluşturulurken aile hekimlerine bilgi verilmedi ve aile hekimlerinin o saatteki mevcut randevularına bakılmadı. Aile hekimlerinin mesai saatlerine, ASM dışındaki görevlerine de bakılmadı. O saatlerde mesaisi olmayan hekimlere de randevu açılmış oldu. Normal muayene randevusu açık olan hekimlere de aynı dakikalara aşı randevusu açıldı.

HER AŞILANAN KİŞİ İÇİN 20 DAKİKA SÜRE GEREKİYOR

Örneğin, 5 birimlik bir ASM’de 13:30’dan sonraya toplam 210 randevu açıldı. Bu saatlerde hekimlerin normal muayene randevuları, bebek aşı, gebe aşı ve izlemleri de mevcutken açıldı. Şu an aşılama yapılan grup 65 yaş üstü olduğundan, bu 210 kişinin yanında hasta yakınları da olacak, en az 420 kişi ASM’ye giriş yapacak.

Covid aşısı için gelen kişiye bilgilendirme yapılması, onam alınması, aşı yapılan kişinin sonrasında en az 15 dakika ASM’de kalması gerekirken, ASM’lerin fiziki şartları göze alınarak bir ASM’de tüm bunların yapılabileceğini düşünmek ‘masa başında alınmış bir karardır’ ve gözden geçirilmelidir. Her vatandaş için en az 20 dakika süreye ihtiyaç vardır. Randevu saatine erken gelenlerle, aşı sonrası 15 dakika beklemesi gereken vatandaşlar ve yakınları bir araya geldiğinde çok fazla yoğunluk meydana gelecektir.

Aile hekimleri aşı yapmaktadır ve yapmaya devam etmektedir. Ancak aile hekimlerine danışılmadan, ASM’lerin farklı fiziki şartlar gözetilmeden bu ani kararlar alınması kabul edilemezdir.

AYNI HEKİM HEM ASM’DE HEM DIŞARDA GÖREVDE OLAMAZ

Aile hekimleri arasında özellikle Anadolu’da gezici hizmeti olanlar bulunmaktadır. Hatta İstanbul’da da köylere giden aile hekimleri vardır. Bakanlık bu şekilde aşı randevusu açtığında, onların gezici hizmet saatlerine de aşı randevusu açıldığı görülmektedir, yani hekim hem köylerde hem ASM’de olamayacağı için, 2 görevden birini yerine getirmek zorunda kalacaktır ve bu da bir mağduriyet yaratacaktır.

Aile hekimlerinin bilgisi olmadan, fiilen uygulanması imkânsız olan bu aşılama programı birçok sıkıntıya yol açacaktır. Özellikle önümüzdeki hafta soğuk ve kar altında gelen kişiler dışarıda soğukta bekletilmeyip, ASM içerisine almak zorunda kalınacaktır. Pandemi açısından risk artacaktır. Yığılmalar bekleme sürelerini artıracak, sağlık çalışanlarıyla vatandaşı karşı karşıya getirecektir.

Bu uygulanması imkansız kararın tekrar değerlendirilerek, bu bariz hatadan dönüleceğine inanıyoruz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA