SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AŞI OLAN KİŞİ MUTASYONLU VİRÜS KAPTI İDDİASINA YANIT GELDİ

Bu haber 05 Şubat 2021 - 21:37 'de eklendi ve 172 views kez görüntülendi.
AŞI OLAN KİŞİ MUTASYONLU VİRÜS KAPTI İDDİASINA YANIT GELDİ

AŞI OLAN KİŞİ MUTASYONLU VİRÜS KAPTI İDDİASINA YANIT GELDİ

Bilim Kurulu Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsle maske, mesafe ve hijyen kurallarının daha da önemli hale geldiğini belirtti. Özlü, Türkiye’de inaktif aşı olanların mutasyonlu virüsü kaptığına dair olumsuz bir gelişmenin de yaşanmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsle maske, mesafe ve hijyen kurallarının daha da önemli hale geldiğini belirtti. Prof. Özlü, “Havada asılı kalan damlacık çekirdeklerin solunmasıyla bulaşabileceği yönünde bu virüsle ilgili endişelerimiz vardı. Henüz bulaşma yolu konusunda yeni varyantlar içinde kesin kanıtlar yok ancak hızlı bulaşması, yayılması nedeniyle böyle bir olasılığın arttığı kanaati var. Dikkate alınması gerekir, ciddi sıçramalar oldu virüsün varyantının olduğu ülkelerde. Hava yoluyla bulaşıyor gibi tedbir almakta fayda var” dedi.

AŞI OLANLAR BAĞIŞIKLIK KAZANDI

Yeni Şafak’ın haberine göre Türkiye’deki inaktif aşı olanların mutasyonlu virüsü kaptığına dair olumsuz bir gelişmenin olmadığını söyleyen Özlü, “Bilinen mRNA aşılarının etkisiz kalacağı ve yeniden aşılanmanın yapılıp yapılmayacağı konusunda bir kaygı var. Ama inaktif aşılarla ilgili daha rahatız. Bu aşı halen çalışıyor, şu an bu aşıyı yaptıran kişiler varyantlara karşı da bağışıklık kazanmış olacaklardır” diye konuştu.

“AŞILANAN DA HASTALIĞI GEÇİREN DE DİKKATLİ OLMALI”

Prof. Özlü, “Hastalığı geçirenler de aşılanan kişiler de, pandemi bütünüyle kontrol altına alınıncaya kadar tedbirli ve dikkat etmesinde yarar var” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA