SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM BEKLENİRKEN… Asgari ücret 3.500 TL düşecek!

Bu haber 27 Haziran 2024 - 18:51 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM BEKLENİRKEN… Asgari ücret 3.500 TL düşecek!

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM BEKLENİRKEN… Asgari ücret 3.500 TL düşecek!

.

Milyonlarca çalışan Temmuz ayında asgari ücrete ara zam beklerken, AK Parti’den ve bakanlardan peş peşe “zam yok” açıklaması gelmeye devam ediyor.

Ancak asıl kötü haber “zammın gelmemesi” değil, asıl kötü haber asgari ücretin 3.500 TL daha düşmesi!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024 yılı başında yaptığı “bu yıl asgari ücrete ara zam yok” açıklamasına rağmen milyonlarca çalışan ve muhalefet partileri asgari ücrete ara zam yapılması gerektiğini savunurken, hem AK Partili milletvekilleri hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bakanı Işıkhan, Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmayacağını açıklamaya devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TBMM’de AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Işıkhan, asgari ücrette ara zam olup olmayacağına dair, “Asgari ücrette herhangi bir artış olmayacak.

Geçen aralık ayında da bunu ifade ettik. Göstergeler de çok olumlu geliyor. İnşallah Aralık ayında asgari ücreti belirlemek üzere bir araya geleceğiz” cevabını verdi.

Ara zam beklerken, değer kaybı geliyor

Ancak asgari ücretin alım gücü için yapılan bir hesaplama Temmuz ayında asgari ücretteki değer kaybının 3.500 TL’ye ulaşacağını ortaya koydu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; asgari ücrete zam yapılmaması, asgari ücretin bir miktar üzerinde maaş alanlar başta olmak üzere sendikası olmayan tüm özel sektör çalışanlarını da vuracak.

Asgari ücretin alım gücü zamsız geçirilen 6 ayın sonunda 3.487 lira kayıpla 13.515 liraya düşerken yılsonunda bu gelir Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine göre 12.320 liraya, piyasa beklentilerine göre ise 11.973 liraya kadar düşecek.BirGün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA