SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ASGARİ ÜCRET 2.825 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Bu haber 28 Aralık 2020 - 11:09 'de eklendi ve 157 views kez görüntülendi.
ASGARİ ÜCRET 2.825 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

ASGARİ ÜCRET 2.825 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Yüzde 40,3’ü asgari ücretle, yüzde 42,7’si ise asgari ücretin üstünde olmak üzere halkın yüzde 83’ü ücretli çalışanları ilgilendiren asgari ücret 2021 yılı için brüt 3.577 lira 50 kuruş, net 2.825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Yaşanan ekonomik küçülmeye karşılık dolar ve euro’nun önlenemez yükselişiyle bunu tetikleyen coronavirüs salgınıyla esnafların, küçük üreticilerin, işçilerin gelir sıkıntısı çeken tüm yurttaşların yaşam şartlarının ağırlığına rağmen sendikaların ve muhalefetin ısrarlı asgari ücretin bu şartlardan dolayı eridiğini, asgari ücretin yoksulluk sınırına çekilmesi gerektiğini açıklayarak kamuoyu baskısı yaratmıştı.

Bu gerçeklere rağmen asgari ücretin açıklamasına saatler kala TUİK’in hükümet lehine açıkladığı asgari geçim rakamına ne yazık ki, hükümet ancak 33 TL ekleyerek 2021 yılı için 10 milyonu aşkın asgari ücretle hayatta kalmaya çalışacak yurttaşların asgari ücretini 2.825 TL 90 kuruş olarak açıkladı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir” dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat karara muhalif kaldıklarını belirterek, “Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır” ifadelerini kullandı.

DİSK’ten yapılan açıklamada da açıklanan asgari ücretiz yetersiz olduğu vurgulandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk’un açıklamasına göre, asgari ücret 2021 yılı için brüt 3.577 lira 50 kuruş, net 2.825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Selçuk, “Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir” ifadelerini kullandı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“4. ve son toplantımız için buradayız. İşçi işveren ve kamunun 5’er üyeyle temsil edildiği komisyonla yapılıyor. Öneri ve teklifler ele alınıyor. TÜİK, Ticaret Bakanlığı’mız ve Maliye Bakanlığı’mızı da dikkatli bir şekilde dinliyoruz. İlk defa salgın sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirildi. Bugün de son toplantıyı sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. İstihdam dostu büyümeyi işçi ve işverenlerimizi korumayı kayıt dışı istihdamla mücadeleyi sosyal adaleti pekiştirmeyi öncelik olarak görmekteyiz. Asgari ücret artışlarımız da böyle. 2002’de 184 lirayken bugünkü asgari ücretle ciddi bir artış gerçekleşmiş oldu.

Çalışma hayatındaki bir seviye belirlenmiş olmuyor. Sosyal yardımlardan, asgari geçim indirimine kadar pek çok değişken asgari ücrete dayanmaktadır. 1 Ocak 2021’den itibaren brüt 3.570,50 TL, net 2.825,90 kuruş olarak belirlendi.

Bekar ve çocuksuz bir işçi için geçerli olan rakam bu. 3.313,72 kuruş evli ve çocuklu bir çalışan için belirlenen rakam.

Asgari ücret desteğini 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da ilave destek olarak ifade edilmektedir. Tüm kamu temsilcilerimize bir kez daha teşekkür ederim. Müzakere süreci ve uzlaşıya dayanmakta. Bir tarafta hükümet oy çokluğu ile imzalamak durumunda.”

TÜRK-İŞ: KARARA MUHALİF KALIYORUZ

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır” ifadelerini kullandı.

Irgat açıklamasında, “2021 yılında geçerli olacak asgari ücret gördüğünüz gibi işveren ve hükümet temsilcileri tarafından oy çokluğuyla belirleniyor. İşçi kesimi olarak alınan karara katılmıyor ve muhalif kalıyoruz. Açıklanan ücret işçi beklentilerini karşılamaktan uzak” diye konuştu.

“Bu hesaplamanın içinde ailenin harcamaları yoktu, aralık ayında gerçekleşecek enflasyon oranı da yoktu” diyen Irgat, “Fiyat artışları da dikkati de alınmamıştı. İşçi kesimi olarak net 3 bin liranın üzerinde bir rakam teklif etmelerini bekledik. Birlikte belirledikleri asgari ücret yetersiz ve işçilerin beklentilerinden uzak. Bugünün şartlarında yetmeyecek bir asgari ücret belirlenmiştir. 3 işçi konfederasyonu olarak görüşlerimizi paylaşmıştık” ifadelerini kullandı.

DİSK: SON DERECE YETERSİZ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çerkezoğlu açıklamasında, “Asgari ücret bir kez daha enflasyon karşısında, dolar-altın fiyatları karşısında gerileyen, ‘büyüyoruz, milli gelir artıyor’ diyorlar ya, milli gelirden, büyümeden hiçbir biçimde payını alamayan, işçinin ailesi ile birlikte geçinmesi açısından son derece yetersiz bir ücret olarak açıklanmıştır.” dedi.

Çerkezoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

“Aldığımız bilgilere göre, Çalışma Bakanı’nın en önemli vurgusu ‘Enflasyona ezdirmedik’ demiş. Türkiye’de enflasyonun ne olduğunu, işçilerin, emekçilerin, halkın nasıl yoksullaştığını bu ülkede yaşayan herkes her gün bakkala, manava, pazara gittiğinde, evine ekmek götürmek istediğinde yaşıyor ve biliyor. Açıklanan resmi enflasyon rakamları özellikle de gıda enflasyonu biraz önce de ifade ettim; asgari ücretlinin en önemli gider kalemi olan gıda enflasyonu daha kasım ayında yüzde 21’in üzerindeydi. Yılsonunda resmi rakamla bile en az yüzde 25 olacağını herkes biliyor. Ama gerçek enflasyon, yani bizim kendi hayatımızda yaşadığımız enflasyon çok daha yüksek. Asgari ücret bir kez daha enflasyon karşısında, dolar-altın fiyatları karşısında gerileyen, ‘büyüyoruz, milli gelir artıyor’ diyorlar ya, milli gelirden, büyümeden hiçbir biçimde payını alamayan, işçinin ailesi ile birlikte geçinmesi açısından son derece yetersiz bir ücret olarak açıklanmıştır.”

Asgari ücret, bekar bir işçi için aylık brüt 2.943 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 2.324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyordu.

KESK’TEN TEPKİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), belirlenen asgari ücrete tepki gösterdi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, “5’li müteahhide vergi affı için para var! Kaçak saraya her gün 10 milyon TL para var! Kanal İstanbul ihaneti için para var. Alınteri ile yaşam savaşı veren asgari ücretliye yok..!” denildi.

KESK’in açıklaması şöyle:

Açlık sınırı 2360 TL!

* Yoksulluk sınırı 8165 TL!

*#asgari ücret 2.825 lira 90 kuruş!

*5’li müteahhide vergi affı için para var!

*Kaçak saraya her gün 10 milyon TL para var!

* Kanal İstanbul ihaneti için para var.

*Alınteri ile yaşam savaşı veren asgari ücretliye yok..!

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA