SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ARAŞTIRMA: İNGİLTERE MUTASYONU YÜZDE 30 İLA YÜZDE 100 DAHA ÖLÜMCÜL

Bu haber 10 Mart 2021 - 19:28 'de eklendi ve 120 views kez görüntülendi.
ARAŞTIRMA: İNGİLTERE MUTASYONU YÜZDE 30 İLA YÜZDE 100 DAHA ÖLÜMCÜL

ARAŞTIRMA: İNGİLTERE MUTASYONU YÜZDE 30 İLA YÜZDE 100 DAHA ÖLÜMCÜL

Son yapılan bir araştırma ilk kez İngiltere’de rastlanan mutasyona uğramış yeni coronavirüs türünün, yüzde 30 ila yüzde 100 arasında daha öldürücü olduğunu ortaya koydu.

Avrupa’da aşılama programları yavaş ilerlerken ilk kez İngiltere’de rastlanan mutasyona uğramış yeni coronavirüs türünün daha öldürücü olduğuna işaret eden bir araştırma yayımlandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, B.1.1.7 olarak bilinen İngiltere varyantı nedeniyle ölenlerin oranını coronavirüs nedeniyle ölenlerle karşılaştıran araştırmacılar, yeni türün ölüm oranının “ciddi şekilde yüksek” olduğunu belirtti.

İngiliz araştırmacılar bu türün önceki türe göre yüzde 40 ila 70 arasında daha bulaşıcı olduğunu belirtiyor. İngiliz tıp dergisi British Medical Journal’da yayımlanan araştırmaya göre yeni tür coronavirüs bulaşanlar arasında ölüm oranı 54.906 kişide 227 olarak kaydedilirken, coronavirüs bulaşan aynı sayıda vaka arasında bu oran 141 seviyesinde kaldı.

Araştırmayı yöneten bilim insanlarından Robert Challen, “Hızlı yayılma kabiliyeti ile birleştiğinde B.1.1.7 ciddiye alınması gereken bir tehlike” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de eylül ayında ortaya çıkan yeni türe şimdiye kadar 100’ün üzerinde ülkede rastlandı. İngiltere mutsayonu Avrupa’da da hızla yayılıyor ve birçok Avrupa ülkesindeki yeni vakalarda mutasyona uğramış türün ağırlığı artıyor. Bu durum Avrupa ülkelerinde endişe yaratıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA