SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YAŞLI NÜFUS İŞKUR KAPISINDA | Ekonomik kriz nedeniyle çalışmak zorunda olan emekliler İŞKUR kapısında iş bekliyor

Bu haber 12 Ekim 2023 - 21:48 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.
YAŞLI NÜFUS İŞKUR KAPISINDA | Ekonomik kriz nedeniyle çalışmak zorunda olan emekliler İŞKUR kapısında iş bekliyor

YAŞLI NÜFUS İŞKUR KAPISINDA | Ekonomik kriz nedeniyle çalışmak zorunda olan emekliler İŞKUR kapısında iş bekliyor

.

Ekonomik kriz nedeniyle çalışmak zorunda olan ve ödeme dışında tutulan emekliler İŞKUR kapısında iş bekliyor. Yılın ilk 9 ayında 60-65 yaş üstü 6.349 kişi işe yerleştirildi, 22.115 kişi ise iş için kaydoldu.

Ülkede giderek derinleşen ekonomik kriz, 7’den 77’ye milyonlarca yurttaşı yoksulluğun pençesine attı.

Ailesinin ekonomik durumu nedeniyle çalıştırılan çocuk sayısı her geçen gün artarken yasal olarak emekliliği hak eden çok sayıda yurttaş da “sefalet ücreti” olarak nitelendirilen emekli maaşları ile geçinemediği için çalışmaya devam etmek zorunda kaldı.

İŞKUR’un ocak-eylül dönemine yönelik verileri de emeklilerin içinde bulunduğu vahim tabloyu gözler önüne serdi.

Verilere göre, 60-64 yaş grubundaki 4.892 yurttaş ve 65 yaş üzeri yaş grubundaki 1.457 yurttaş ocak-eylül döneminde işe yerleştirildi.

 İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirilen 60 ve 65 yaş üstü yurttaşların toplam sayısı ise 6.349 oldu.

Bu kişilerin 1.338’inin kadın 5.011’inin ise erkek olduğu bildirildi. Kayıtlı işsizlerin bekleme sürelerine yönelik veri de emeklilerin içinde bulunduğu durumu ortaya koydu.

Buna göre 60-64 yaş grubundaki 16.053 kişi ile 65 yaş ve üstü grubundaki 1.062 kişinin iş beklediği belirtildi. İŞKUR’a kayıtlı işsiz 60 yaş ve üzeri yurttaşların 5.156’sının, bir yıldan fazla süredir iş beklediği ifade edildi.

İşsizlik ödeneğine başvuran 60 yaş üstü yurttaşların sayısı da dikkat çekti. Ocak-Eylül 2023 döneminde toplam 5.285 yurttaş işsizlik ödeneği için başvuru yaptı. Başvuruların yalnızca 2.789’u karşılanabildi.

İŞKUR’un, “nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlerin işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemlemesi ve eğitim vererek işe alması” amacıyla başlattığı İşbaşı Eğitim Programları’na katılan 60 yaş üstü yurttaşların sayısı da kayıtlara yedi olarak geçti.

EMEKLİYE ÖDEMEDE KAPSAM GENİŞLEMEYECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışmayan emeklilere yapılacak 5 bin liralık ödemeye ilişkin, “Çalışan emeklilerimizi kapsam dışında bıraktık.

Gündemimizde başka bir çalışma söz konusu değil” dedi. Işıkhan memur ve emeklilerin beklediği zam hakkında ise “SSK, Bağ-Kur yüzde 38’e yakın, kamu görevlileri ve emeklilerimiz yüzde 50’ye yakın bir artış olacağını öngörebiliyoruz” ifadelerini kullandı.BirGün

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA