SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ (TTB): Risk grubundakiler grip aşısına erişimde sorun yaşıyor

Bu haber 01 Kasım 2021 - 22:10 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.
TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ (TTB): Risk grubundakiler grip aşısına erişimde sorun yaşıyor

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ (TTB): Risk grubundakiler grip aşısına erişimde sorun yaşıyor

“Coronavirüs salgını nedeni ile tedirgin olan yurttaşlar grip aşısı yaptırma talebi ile E-Nabız sistemini takip eden kronik rahatsızlığı olan ve 65 yaş üstü yurttaşlara aşı tanımlandığı üzerine başvurdukları Aile Hekimlerinden yazdırdıkları reçeteleri ile Eczanelere gittiklerinde grip aşısının Ecza Depolarında olmadığı cevabı ile karşılaşıyorlar.

İlgili eczane çalışanlarına “Aşılar ne zaman gelecek? diye sorduklarında; “Trabzon Ecza Depolarında grip aşısının olmadığını, aşının 17 Ekim’den önce gelmeyeceğini, sonrası da meçhul” diye cevap veriyorlar.” Grip sorunu ile ilgili 27 Ekim 2021 tarihli sitemiz haberinde vermiştik.

Sorunla ilgili bugün TTB’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda yöneticilerin aşıya erişimin önündeki engelleri kaldırması istendi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) risk grubundakilerin grip aşısına erişiminde sıkıntılar yaşandığını açıkladı. TTB’nin açıklamasında, aşılamanın belirli bir plan program içinde ve ciddiyetle yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yayımladığı rapor ve bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre bu yıl oldukça etkili bir grip salgını beklenmesine karşın, öncelikli aşılanmaları gereken risk grubundaki 65 yaş üstü kişiler, çocuklar ve kronik hastalığı olanların aşıya erişimde sorun yaşandığı belirtildi.

TTB’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda yöneticilerin aşıya erişimin önündeki engelleri kaldırması istendi.

“Risk grubunda olanlar öncelikli olmak üzere, aşıya erişimin önündeki tüm engeller kaldırılmalı”

TTB paylaşımında şöyle denildi:

“Yönetmeme halinin, öngörüsüzlüğün ve önlemsizliğin son örneğini grip aşılarına erişim sorununda yaşıyoruz.

Risk grubunda olanlar öncelikli olmak üzere, aşıya erişimin önündeki tüm engeller kaldırılmalı; aşılama belirli bir plan-program dahilinde ve ciddiyetle yürütülmelidir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA