SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’UN VE AKÇAABAT’IN BEKLEDİĞİ ULAŞIM SORUNLARINDA KULİS HABER Trabzon ağabeylerinin peşine takıldı

Bu haber 19 Kasım 2020 - 15:42 'de eklendi ve 320 views kez görüntülendi.
TRABZON’UN VE AKÇAABAT’IN BEKLEDİĞİ ULAŞIM SORUNLARINDA KULİS HABER Trabzon ağabeylerinin peşine takıldı

TRABZON’UN VE AKÇAABAT’IN BEKLEDİĞİ ULAŞIM SORUNLARINDA KULİS HABER

Akçaabat’ın en önemli sorunlarının başında gelen Samsun-Sarp karayolunun Akçaabat ve Trabzon şehir içi geçişinin bir sorun halinden çıkarılmasının Akçaabat Güney Çevre Yolunun hayata geçirilmesinden geçtiği ve çalışmaların sürdüğünü biliyoruz.

Bu konuda Akçaabat Belediye Başkanı Sayın Osman Nuri Ekim’in yaptığı açıklama ile Akçaabat’ı Güney’den geçecek yeni bir yol inşa edilmesi üzerine fikir birliğine vardıklarını, Ayrıca Pulathane Bulvarı’nın Darıca’ya kadar uzaması kararı verildiğini ve bunu imar planına işlemesi yönünde görüş birliğine varıldıklarını söylemişti.

Bugünlerde bu konu üzerine kulislerde duyulan gelişmeleri 61saat yazarı gazeteci Erhan ESASPEHLIVAN “Trabzon ağabeylerinin peşine takıldı” yazısı ile kaleme aldı.

Yazı Şöyle;

-Trabzon ağabeylerinin peşine takıldı-

Trabzon bir zamanlar hamilik, ağabeylik yaptığı örnek gösterildiği illerin bazı konularda gerisinde kaldı.  Gerek raylı sistem, gerek şehir hastaneleri, gerek teleferik ve en önemlisi tabi ki güney çevre yolu…

Gerek Ordu’da tamamlanmak üzere olan gerekse Rize’de çalışmaları hızlı devam eden Güney Çevre Yolu projeleri ile ilgili Trabzon’da net bir bilgi veren, tarih veren, projenin detayını açıklayan olmadı.

Ankara’dan edindiğim bilgiler ise umut verici.

Trabzon Güney Çevre Yolu ilk etapta Akçaabat-Yomra olarak planlanıyordu fakat şehir Yomra ile birleşince Ankara’da projenin Arsin’e uzanması noktasında fikir birliğine varıldı.

Proje 3 aşamada planlanıyor.  İlk olarak en fazla yoğunluğun olduğu her gün kuyrukların kilometrelerce uzadığı Akçaabat geçişi hayata geçirilecek.

Darıca-Akyazı arasındaki Akçaabat güney geçişi için geçtiğimiz günlerde Milletvekili Bahar Ayvazoğlu müjdeyi vermiş, Karayolları Genel Müdürlüğünün bu yolun yapımı için onay verdiğini ifade etmişti.  Bu müjde ile her ne kadar Trabzon Güney Çevre yolu başladı diyemesek de bir başlangıç yapılmış oldu.

Darıca-Akçaabat’ın tamamlanması Güney Çevre Yolu’nun ilk etabı olacak.  İkinci etap ise Maçka -Arsin ilçelerinin arası olacak. Bu güzergah ile ilgili de çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

etap ise Akyazı-Maçka arası yapılacak. Yani önce Darıca-Akyazı, ardından Maçka-Arsin yapılacak. Kanuni Bulvarı bu iki ağı geçici bir süre birbirine bağlayacak. 3. yani en zor ve son etap ise Akyazı ile Maçka Yolu arasında düşünülüyor.

En maliyetli ve zor olan bu kısım için şimdiden gerekli planlamalar masada.  Belediyelerle ortak çalışmalar devam ediyor.  İmar durumları, olası istimlakler ve devletin zarara uğramaması adına alınması gereken tedbirler şimdiden uygulamaya geçirilmek isteniyor.

Yani Akçaabat’tan bismillah dedik, artık Ordu yaptı Rize bitiriyor demek yerine biz de başladık diyebiliriz.  Ama şehir olarak bunu daha istekli, daha yürekten bağırmalı vekillerimizi siyasetçilerimizi, bakanlarımızı, bürokratlarımızı rahat bırakmamalıyız ki, Ankara bunun önemini ve aciliyetini daha iyi anlasın. 61saat

REVİ DE, “ÖNCELİĞİMİZ” DEDİ

Trabzon’un öncelikleri arasında “ilk sırada Güney Çevre Yolu” olduğu şeklindeki söylemlere AK Parti il başkanı Haydar Revi de katıldı.

“Güney Çevre Yolu olmazsa olmazımız” dedi.

Güney Çevre yolu ile ilgili olarak siyasi iktidarın bütün dinamiklerinin harekete geçtiğini, STK’ların da bu konuda hassas olmasını da dile getiren Revi,  “Ulaştırma ve Altyapı bakanımızın da olaya sıcak bakması şehrin en büyük avantajıdır” dedi.

Aslında Revi, Güney Çevre Yolunu uzun süredir dile getiriyor, ancak belki de uzun bir aradan sonra ilk defa iktidar partisinden böyle kesin dil kullanılıyor.61saat.com

Ayrıca, Akçaabat dolmuş modernizasyonu ile ilgili de karar alındığını açıklayan TBB Başkanı Murat ZOLUOĞLU; “Akçaabat’la ilgili olarak da büyük bir reform gerçekleşmiş olacak. Akçaabat’taki reform merkezden daha farklı olarak otobüs şekline dönüyor. Otobüsler kartlı sistem ve Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak çalışacak” ifadelerini kullandı.

Biz de konuyu önemsiyor, takip ediyoruz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA