SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRÜ HAKAN USTA AÇIKLADI: Hastanede yatan kaç coronavirüs hastası var?

Bu haber 06 Ağustos 2021 - 18:54 'de eklendi ve 131 views kez görüntülendi.
TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRÜ HAKAN USTA AÇIKLADI: Hastanede yatan kaç coronavirüs hastası var?

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRÜ HAKAN USTA AÇIKLADI: Hastanede yatan kaç coronavirüs hastası var?

Haber61 TV’ye konuk olan İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, Trabzon’da yatan 150’ye yakın pozitif vaka olduğunu söyledi. Usta, hastaneye yatan hastalar arasında aşıları tamamlanmış kimse olmadığını belirtti.

Hakan Usta yaptığı açıklamada; “Delta varyant görülme olasılığı Türkiye’de ve Trabzon’da yüzde 80. Artık görülen vakaların hepsini delta olarak kabul etmeye başladık. Elimizde 150’ye yakın yatan hasta var. Bunlar pozitif olanlar. Bunun dışında yatan ve henüz şüpheli grubunda 40-50 kişi daha var. Vakalara bakıldığı zaman aşılama programını tamamlamış olan yok.

Aşılanmasını bitiren kişilerin hastaneye yatış oranı sıfır. Onun dışında hastaneye yatan hiç aşı olmamış kişiler yüzde 50-55 kişi, diğerleri de aşılanma sürecini tamamlamamış 1 doz yapılıp diğerini yaptırmamış, 2 doz Sinovac olup 5-6 ay sonra yakalanmış, ya da aşılanmasını tamamladıktan sonra 15 gün geçmemiş olanlar.

Şu anki hastaların hiçbirinde aşılanma programını bitirip de yatan bulunmuyor.” dedi.

BUGÜNE KADAR KAÇ VAKA GÖRÜLDÜ

Hakan Usta Trabzon’da vaka sayılarındaki son durumu açıkladı.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, Trabzon’da günlük 450 vaka görüldüğünü açıkladı. Usta bugüne kadar ise 100 Bin vaka görüldüğünü söyledi.

“Biz şuana kadar 600 bin civarında test yaptık. Elimizden geldiğince temaslı gördüğümüz kişileri test yaparak gerekirse pozitifler kervanına ekleyerek tedavilerini evlerine kadar ulaştırdık.

Yaklaşık şimdiye kadar 100.000 vakamız oldu. Şuana kadar belki 4. Dalgayı yaşıyoruz. Bayramdan hemen önce günlük vaka sayısı 50 iken şuan günlük 450. Bu da demek oluyor ki, hızlıca bir dalganın ya içindeyiz ya tepesindeyiz ya da eteğindeyiz. Bir şekilde yukarıya yükseliş devam ediyor.

3 gün önce 300-350 diyorduk, şuan 400-450. Aşısızlar başta olmak üzere aşı takvimini tamamlamamış olanlar yüzde 90’ı oluşturuyor. Bu çok ciddi bir durum.

Vakalar bu kadar serbestliğe rağmen bu rakamları görüyoruz. Aşı olmamış olsaydı belki 2-3 katı rakamları görecektik. Başta insanlar korku ve kısıtlılıkla hareket ediyordu. Şimdi tek dayanak aşı. Ona dayanarak bu kadar sıkıntı yaşamamak için insanlarımız aşısını olsun takvimini tamamlasın. İlk dozunu olup ikincisini yaptırmamış ya da iki Sinovac olup 3.yü olmamışlar var.” dedi.Haber61

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA